Čeští miliardáři se šikují kolem Seznam.cz

Mediální dům na prodej?

Čeští miliardáři se šikují kolem Seznam.cz 1
Ekonomika

GhostBuster

Na konci minulého týdne zbystřili pozornost nejbohatší z českých miliardářů. Ekonomický server Motejlek.com naznačil, že by byl k mání největší a nejsilnější internetový mediální dům v zemi Seznam.cz, který patří Ivu Lukačovičovi.

Pokusů o koupi Seznamu, který je silný nejen v internetových službách a ve vyhledávačích, ale také díky serveru Novinky.cz a podílu v deníku Právo, bylo v minulosti několik. Naposledy ležela před Ivo Lukačovičem nabídka ve výši 900 milionů dolarů, které mu nabízel zahraniční pool investorů včetně jednoho známého českého internetového hráče. Lukačovič, který se zcela straní společenskému dění, ale odmítl.

Seznam je zcela jednoznačně nejzajímavějším a nejperspektivnějším mediální domem na trhu s ročním ziskem přes miliardu korun. V jistém smyslu je cennější než TV NOVA. Zároveň je také pravda, že kupní cena Seznamu je na svém vrcholu. Seznam díky svému dominantnímu postavení na českém internetu nemůže významně růst, naopak lze předpokládat, že bude především v technologiích ztrácet s globálním mastodontem Googlem.

I proto Seznam soustřeďuje v posledních letech svou pozornost na obsahové projekty, které jsou lokální doménou a které mu už generují 40 procent příjmů. Vedle největšího zpravodajského serveru na trhu Novinky.cz provozuje také bulvární Super.cz nebo televizi Stream.cz. 

O Seznam má zájem Daniel Křetínský, jehož CNC na čele s Bleskem je na internetovém trhu chabým hráčem, a který by tak zcela zásadně posílil svá mediální aktiva. Vedle něj by o Seznam mohla mít zájem skupina PPF Petra Kellnera, která by tak mohla posílit svůj společenský a politický vliv a hlavně by našla užitečné synergie s O2. Do velké hry by se také rád vrátil i zakladatel portálu Centrum.cz Ondřej Tomek, který v posledních letech nebývale úspěšně zhodnocuje své investice. Nepochybně zbystřil také Andrej Babiš, ale o jeho reálném zájmu se zatím nic neví.

Začíná opravdu velká hra, která můžeme mít několik dlouhých fází. A cena transakce? Zatím se mluví o částkách mezi pěti až deseti miliardami korun.