Policie asi slaví svátky. Šibenice bude posuzovat týden

Výsměch

Policie asi slaví svátky. Šibenice bude posuzovat týdenNOVÉ
Domov

Echo24

Policejní prezident Tomáš Tuhý by měl do úterý předložit rozbor postupu policie při středeční pražské demonstraci proti migraci, na níž se objevily i makety šibenic. V Otázkách Václava Moravce České televize to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Zopakoval, že takové projevy rasismu a xenofobie není možné podle názoru vnitra tolerovat.

Policie podle Chovance dostala šanci říct, proč nemohla zasáhnout, nebo se naopak přiklonit k názoru ministerstva a případně vyvodit odpovědnost vůči veliteli zásahu. Ministr vnitra zopakoval, že na demonstraci se jednalo podle jeho mínění o tři nebo čtyři porušení zákona. Policie mohla lidi, kteří nesli šibenice, legitimovat, měla možnost je vyvést, soudí Chovanec. Upozornil taky na to, že městský úředník mohl demonstraci rozpustit.

Čtěte také: Svobodní na demonstraci se šibenicemi. Mach se distancuje

„Pokud nechceme, aby se na těchto demonstracích za rok střílelo, tak dnes nastavujeme mantinely tak, abychom jasně definovali, co je svoboda projevu a co není,“ řekl Chovanec. Pokud by si policie nebyla v některých krocích jistá, vnitro by mohlo podle něho navrhnout i legislativní změny. Ministr se zmínil o nové pravomoci, podle níž by měla právo rozpouštět demonstrace i policie.

Čtěte také: VIDEO: Šibenice nevadí, aktivistka ano. Pacifikuje ji 20 policistů

Policisté ve středu zasáhli proti aktivistům, kteří chtěli zablokovat pochod odpůrců imigrantů k Úřadu vlády tím, že si sedli na chodník. Tři lidé kvůli tomu skončili na policejní služebně. Čtvrtý člověk byl zadržen za údajné napadení policistů, kteří zasahovali proti ostatním zadrženým.