‚Všichni jsme stejně teplí.‘ Velká Prague Pride, menší protiakce

Podpora sexuálních menšin

‚Všichni jsme stejně teplí.‘ Velká Prague Pride, menší protiakceAKTUALIZOVÁNO 4
Domov
Echo24
Sdílet:

Průvod hrdosti leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů Prague Pride šel Prahou. Proti akci v centru protestovali i odpůrci, kterých ale v porovnání s účastníky Prague Pride dorazilo několikanásobně méně. V centru se konal i pochod za tradiční rodinu. Na Vyšehradě proběhlo shromáždění proti imigraci, kde se konala rovněž i protiakce – setkání proti rasismu a islamofobii. V místech, kudy průvod šel byly dopravní omezení. Letos se Prague Pride obešla bez větších problémů a střetů.

Pochod podpořilo více než 10 tisíc lidí. V čele s krojovaným jezdcem na bílém jednorožci se hodinu po poledni průvod vydal za zvuků hudby z reproduktorů na zhruba 15 alegorických vozech z Václavského náměstí k Vltavě. Tu pestrobarevný tančící had překročil po Čechově mostě a po schodech na Letnou zamířil do Letenských sadů, kde byl pro účastníky přichystán hudební program.

Zatímco podle odhadů policie se do průvodu zapojilo maximálně 15 000 lidí, podle předsedy Gay iniciativy Jiřího Hromady jen z Václavského náměstí vyšlo 18 000 lidí a postupně se počet účastníků rozrostl na zhruba 35 000. Většina z nich nesla duhové vlajky, symbol homosexuální komunity, nebo se vyzdobili jinými duhovými symboly. Nechyběly ani originální kostýmy.

V čele průvodu šli kromě Krnáčové a Hromady moderátorky Ester Janečková a Lejla Abbasová nebo herečky Jana Bernášková, Michaela Maurerová, Nela Boudová či Jitka Smutná. K nim se připojila i řádová sestra Jeannine Gramicková, jejíž vystoupení na katolické půdě během letošního festivalu Prague Pride nepovolil kardinál Dominik Duka. Do průvodu se zapojil také 120členný mužský sbor London Gay Men’s Chorus, který přítomné bavil populárními písněmi a originálními choreografiemi.

Karnevalovým průvodem vyvrcholil letošní Prague Pride. Pro tento ročník pořadatelé zvolili heslo „Všichni jsme stejně teplí“ a použili snímky z termokamery. Odpůrců se setkalo řádově desítky, policie téměř žádné násilné střety odpůrců s průvodem řešit nemusela. Jediná výjimka se stala krátce po třetí hodině na Vyšehradě, kde se jeden z odpůrců rasismu dostal mezi přítomné neonacisty. Protifašistické hesla skupinu vyprovokovaly a muže začala postrkovat. Incident přerušila po chvíli policie.

„Já si myslím, že to už je integrální součástí Prahy stejně jako pražský maraton a doufám, že tak tomu bude i v budoucnu,“ řekla ČTK k pochodu Krnáčová, která se ho účastnila už popáté. „Tady nejde o žádnou demonstraci, ale o obyčejnou lidskou radost z jinakosti. Z toho, že nejsme černobílá louka, ale pestrobarevná louka plná květů, různých barev a jinakosti a že se k nám gayům a lesbám přidávají další, kteří se cítí být jinací a přispívají k tomuto světu, aby nebyl jednostranný,“ dodal Hromada.

Ještě než se pochod vydal na svou trasu, protestovaly proti němu u sochy svatého Václava zhruba tři desítky odpůrců homosexuality, kteří obhajovali tradiční rodinu a křesťanské hodnoty. Tuto demonstraci svolal Pavel Matějný, který už dřív pořádal protiromské pochody v různých městech a festival Prague Pride na facebooku označil za „vrchol hnusu a nevkusu“ a vyzval k „obraně vlasti“. Uprostřed Václavského náměstí se pak účastníkům pochodu snažil „rozmlouvat“ jejich sexuální orientaci muž s velkým transparentem hlásajícím „Homosexualita = hrozba pro národní bezpečnost“.

Necelá stovka lidí dnes prošla centrem Prahy také v Pochodu pro rodinu, který pořádali Mladí křesťanští demokraté. „Pokud bychom ho dělali jakýkoliv jiný den, tak bychom nezískali takovou pozornost,“ řekl jejich místopředseda Jan Gregor. Téma rodiny podle něj nezaznívá tak často, jak by mělo. Právo na shromažďování a vyjádření názoru mají podle něj všechny strany. „V průvodu hrdosti jsou některé věci, které některým můžou připadat obscénní. Ale mají na ně právo,“ dodal Gregor.

Záštitu nad pochodem převzali místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), kardinál Dominik Duka a pražský radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL). „Je to smutná věc, že nás je tu jen pár a kousek vedle jsou desítky tisíc lidí. Věřím, že v budoucích letech bude poměr obrácený,“ řekl Wolf, který se pochodu i osobně účastnil, stejně jako bývalý poslanec a starosta Vsetína Jiří Čunek.

Čtěte také: Konzervativce v Praze podráždí vousatá zpěvačka Conchita Wurst

Ambasáda USA obarví kvůli gayům a lesbám budovu duhově

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články