Hrozí nová válka, varuje vůdce proruských separatistů

Napětí na východě Ukrajiny

Hrozí nová válka, varuje vůdce proruských separatistůNOVÉ
Vůdce separatistů Alexandr Zacharčenko Foto: Repro: YouTube
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ukrajinská armáda se chystá napadnout oblast Doněcka. Pokud se tak stane, vypukne nová válka, pohrozil v rozhovoru pro BBC vůdce proruských separatistů Alexandr Zacharčenko. Podle něj Kyjev de facto uznal nezávislost části východní Ukrajiny tím, že do oblasti přestal posílat důchody a další dávky.

„Celé území Doněcké oblasti je ilegálně okupováno ukrajinskými armádními silami. To území patří nám, Doněcké lidové republice,“ říká Zacharčenko hned v úvodu interview, kde potvrdil svůj nesmiřitelný postoj vůči Kyjevu. Referendum, v němž se o nezávislosti dvou východoukrajinských oblastí rozhodlo, bylo přitom přinejmenším sporné a jeho platnost většina zemí neuznala.

Vůdce separatistů si nedělá starosti ani s postavením samozvané republiky na světové scéně a dokonce se pochlubil i prvními „diplomatickými“ kontakty – byť pouze s jinou samozvanou republikou: „Jižní Osetie si tu otevřela zastupitelství, ambasádu.“ Uznání povstaleckých republik Ruskem by si prý sice přál, ale chápe, že prezidenta Vladimira Putina omezují „určité složitosti“ na poli globální politiky. „Když to bude nezbytné, uzná nás, nebo ne. Je to jeho rozhodnutí,“ uvádí k tomu.

Ruský prezident se v sobotu během televizní debaty odpovědi na otázku, zda Moskva uzná nezávislost „lidových republika“ na východě Ukrajiny, vyhnul.

Zacharčenko se vyjádřil i ke vztahům s Kyjevem: „Jsme de facto nezávislí, protože Ukrajina přestala vyplácet podpory, důchody a další platby, které je stát povinen vydávat svým občanům. Oni to nedělají, takže nás de facto uznali, i když de iure zůstáváme neuznaným státem.“ 

Pro budoucí soužití s Ukrajinci je podle něj nezbytné, aby ukrajinská vláda vyřešila všechny problémy, které v oblasti jsou a ne jen ty, které si sama vybere. „To není správné. Pokud souhlasíte s tím, že něco vyřešíte, tak musíte jít vpřed a vyřešit vše,“ uvedl na adresu Kyjeva a s tím, že pokud centrální vláda nevyřeší všechny problémy Donbasu, budou jakákoliv další mírová jednání v Minsku zbytečná.

Vůdce separatistů také prohlásil, že „podle jeho informací“ by Kyjev mohl opět v brzké době vyprovokovat konflikt napadením Doněcka nebo jiného města v oblasti. Pokud se tak stane, tak „válka vypukne znovu a bude pokračovat, dokud Kyjev nezačne prohrávat a znovu nepožádá o mír a další dohody z Minsku“.

Zacharčenko v souladu s ruskou propagandou odmítá uznat samotnou existenci nové kyjevské vlády a označuje ji za „nelegitimní“.  

O tom, že situace na východě Ukrajiny zůstává výbušná, svědčí i sobotní zprávy o tom, že v oblasti Donbasu pokračují boje. Obě strany konfliktu se obviňují, že v rozporu s mírovými dohodami používají těžké zbraně.

Čtěte také: Porošenko: Dohody z Minsku jsou ve velkém ohrožení

Minsk: zmražení konfliktu, nebo mír pro naši dobu?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články