Lavrov: Chování německých politiků se nám nelíbí

Rusko- německé vztahy

Lavrov: Chování německých politiků se nám nelíbíNOVÉ 1
Svět

Echo24

Rusku se nelíbí chování předních německých politiků a jejich kritika na adresu Moskvy. Na tiskové konferenci v ruské metropoli to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Pokud Berlín přestane ve vztazích mezi Ruskem a Evropou hrát konstruktivní roli, celý kontinent tím podle Lavrova utrpí.

Lavrov reagoval na sobotní výroky Angely Merkelové pro německý list Die Welt, v němž německá kancléřka obvinila Rusko z toho, že zasahuje do vnitřních záležitostí mnoha zemí, které usilují o sblížení s Evropskou unií. ,,Moldavsko, Gruzie a Ukrajina jsou tři země v našem východním sousedství, které přijaly svrchovaná rozhodnutí podepsat asociační dohodu s Evropskou unií. A Rusko se podílí na problémech ve všech těchto třech zemích," řekla Merkelová.

Lavror na to reagoval slovy:,,Nemůžeme se zdržet znepokojení nad tím, co naši němečtí kolegové dělají." Německo podle něj sehrávalo ve vztazích mezi Ruskem a Západem konstruktivní roli. ,,Pokud se bude Německo uchylovat k vydávání příkazů, nezíská tím Evropa ani sám Berlín," konstatoval ruský ministr.

Merkelová, která byla dosud považována za preferovaného ruského partnera v zemích evropské osmadvacítky, opakovaně podpořila západní protiruské sankce vyhlášené za anexi Krymu a podporu ukrajinských separatistů. V minulých dnech varovala, že postup prezidenta Vladimira Putina na Donbasu nelze hodnotit podle slov, ale výhradně podle činů.

V rozhovoru pro Die Welt se kancléřka rovněž jednoznačně přihlásila k ochraně pobaltských členských států NATO. ,,Není důvod mluvit o válce v Pobaltí. Nicméně článek 5 Severoatlantické smlouvy, který říká, že útok na jednoho z členů je útokem na celou alianci, platí," zdůraznila Merkelová.

Čtěte také: 

Neslíbili jsme, že uznáme státní převrat, říká Lavrov

Západ chce sankcemi svrhnout ruský režim, tvrdí Lavrov