Kalousek v čele TOP 09. Ostře proti Zemanovi a oligarchům

"Čelíme bezprecedentnímu útoku na svobodu"

Kalousek v čele TOP 09. Ostře proti Zemanovi a oligarchůmAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Filip Nachtmann

Ostře proti omezování svobody ve světě i v Česku vystoupil v neděli ve svém kandidátském projevu na předsedu TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten neměl protikandidáta, ve volbě získal 148 ze 171 hlasů (86,55 %) a stal se novým šéfem strany. Ve své řeči opakovaně mluvil o předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi a o tom, že je třeba bojovat proti oligarchickému modelu řízení společnosti. Pustil se ale také do prezidenta Miloše Zemana a zmínil i podnikatele Daniela Křetínského.

„Za dva roky od našeho posledního sněmu se svět kolem nás dramaticky změnil. Tento turbulentní společenský a geopolitický vývoj před nás postavil nové a neočekávané výzvy a hrozby, na které musíme umět odpovědět,“ prohlásil Kalousek v úvodu svého obsáhlého projevu.

Výběr z projevu najdete zde: Tak pravil Kalousek. Kandidátský projev šéfa TOP 09

Česko podle něj v letech po revoluci mělo ve světě velký kredit. Především díky obrovskému renomé někdejšího prezidenta Václava Havla, ale třeba i díky rychlé rehabilitaci soukromého vlastnictví a otevřenosti k západním investorům. Kalousek uvedl, že si přes to všechno musíme 26 let po roce 1989 musíme přiznat, že převrat připravovali „oni“ a ne „my“. Pod pojmem oni si přitom prý je třeba představit zpravodajské elity minulého režimu, kterým se ale naštěstí další vývoj vymkl z rukou.

Čtěte také: Kalousek v TOP 09 povýší. I se svými pravomocemi

„Čelíme bezprecedentnímu útoku na svobodnou společnost. Musíme se postavit na stranu svobodné společnosti,“ uvedl také Kalousek a odkazoval na éru nových pořádků, kterou nazval jako „babišismus“.

TOP 09 podle něj musí odmítnout představu, že je společnost třeba řídit jako firmu, protože na konci takového řízení by bylo pouze omezení individuální svobody. Vymezovat se proti Babišovi a jeho chování je dle Kalouska pozitivní. Jako největší riziko zmínil lhostejnost lidí. „Postavit se čelem vůči autoritativnímu chování, vůči nesmírné kumulaci politické, ekonomické a mediální moci, je přitakáním individuální svobodě,“ doplnil.

Čím více Babišů a Zemanů, tím méně demokracie

„Svobodné prostředí pro politické střety jsme pokládali, zjevně naivně, za úplnou samozřejmost. Máme naléhavý historický úkol – obranu svobody a plnohodnotné demokracie. Naším spojencem pak bude každý, kdo bude usilovat o totéž,“ uvedl také Kalousek s tím, že na obraně svobody chce spolupracovat se všemi demokratickými stranami.

Podle Kalouska bychom neměli zavrhovat Evropskou unii, protože to by znamenalo větší vliv Ruska. „Čím méně Evropy, tím více Moskvy. Čím více Moskvy, tím více Zemanů a Babišů. Čím více Babišů, tím méně demokracie,“ dodal.

Šéf ANO s reakcí na Kalouskova slova příliš neotálel. V rozhovoru pro ČTK označil nového předsedu TOP 09 za „politického chameleona“. A více to rozvedl na svém twitterovém účtu: „Nadbíhal KSČM, hrál si na pravičáka, zvyšoval daně, rekordně nás zadlužil, na Národce si hrál se studenty na Havla a zoranžověl. On baví.“

Kalousek přebírá vedení TOP 09 po Karlu Schwarzenbergovi, který se stává čestným předsedou. Nový předseda chce s tím odcházejícím nadále úzce spolupracovat. „Budu se podílet na kampaních do krajských, senátních i sněmovních voleb. A budu podporovat dobrého kandidáta v prezidentských volbách,“ potvrdil také Schwarzenberg, že se do stranického života bude nadále zapojovat.