Třem milionům Evropanů hrozí po brexitu deportace, naznačuje vláda

Brexit

Třem milionům Evropanů hrozí po brexitu deportace, naznačuje vládaNOVÉ 1
Svět

mc Echo24

Občané Evropské unie, kteří žijí ve Velké Británii, by v případě brexitu mohli být deportováni ze země. Hrozbu týkající se až tří milionů Evropanů nepřímo naznačilo britské ministerstvo vnitra. Tato možnost přitom vzbudila mezi politiky i veřejností nevoli. Označují to za „absurdní politiku strachu zoufalé vlády“. Znepokojivou informaci přinesl britský deník The Telegraph.

Spekulace o deportaci milionů občanů EU vzbudil dotaz ve Sněmovně lordů položený ministrům. „Je vaším záměrem v případě brexitu ponechat občanům EU žijícím ve Velké Británii nárok na to, aby tu zůstali?“ zaznělo v horní komoře Parlamentu Spojeného království.

Odpovědi se ujal lord Richard Keen z Elie, který uvedl, že jak je napsáno ve vládní Bílé knize, „proces odchodu z Evropské unie je bezprecedentní.“ „Žádný členský stát EU se s takovou situací dosud nesetkal, proto existuje obrovská nejistota, jak to bude reálně fungovat,“ řekl.

Dodal také, že občané Velké Británie mají právo žít a pracovat v dalších 27 členských státech EU. Pokud si ale Spojené království odhlasuje brexit, udělá britská vláda všechno, co bude v jejích silách, aby pro zemi zajistila pozitivní výstupy. „Pro tento případ ale nebudou existovat žádné požadavky dané právními předpisy EU,“ doplnil ještě.

Vyznění těchto slov ještě zesílil mluvčí ministerstva vnitra, když řekl: „Tato odpověď jasně stanovuje naši pozici k této problematice. Mluví to samo za sebe, nic dalšího k tomu není potřeba dodávat.“

Konzervativní poslanec Peter Bone označil takové komentáře vlády za „součást projektu strachu“. „Je jasné, že všichni občané EU, kteří jsou v naší zemi legálně, by v případě brexitu měli právo zůstat. Jakýkoliv jiný návrh je absurdní,“ řekl k tomu a dodal: „Je to děsivý příběh. Tečka. Ukazuje to, jak zoufalá vláda je.“

S jeho slovy souhlasí i jeho kolega Philip Davies: „Snad si musí být plně vědomi toho, že by nemohli deportovat ze země lidi, kteří sem přišli zcela legálně,“ zdůraznil. Další konzervativní poslanec, Jacob Rees-Mogg, pak uvedl, že to je „opravdu špinavá vládní politika“.

Čtěte také: Německé firmy se bojí brexitu a omezují investice v Británii