1 netradiční využití kostela

Z opuštěného kostela je skate park

, NOVÉ

V nizozemském městě Arnhem se podařilo najít řešení pro opuštěný kostel, kterých je po celé Evropě nezměrné množství. V prostorách římskokatolického kostela sv. Josefa vznikl skate park, který se stal oblíbeným místem mladých lidí.

Za poplatek pět euro může strávit ve skate parku celý den každý, kdo chce. Rodiče zde můžou zaplatit svým dětem kurz jízdy na bruslích nebo skateboardu. 

Arnhemský skate park byl otevřen už v listopadu 2011 a od samého počátku se stal populárním místem. Jeho budoucnost je nicméně nejistá. „Jsme v zemi nikoho,“ říká šestačtyřicetiletý Collin Versteegh, který skate park provozuje. Kostel totiž patří Římskokatolické církvi, která se ho snaží prodat. Městu zase musí skate park platit daně.

Dříve majestátní budova teď navíc potřebuje řadu oprav. A nadace, která skate park provozuje, je závislá na sponzorských darech, takže koupi a opravu kostela si dovolit nemůže.

 

Po celé západní Evropě jsou podle deníku Washington post stovky opuštěných kostelů, které jsou zcela nevyužity, a podobné projekty by pro ně mohly být cestou. Kritici takovýchto projektů nicméně argumentují, že ne všechny návrhy řešení jsou dostatečně důstojné. Podle Washington Post se v Holandsku jeden kostel proměnil na supermarket a z jiného se zase stala posilovna. Přímo v Arnhemu se z jiné církevní budovy stal obchod s módním oblečením.  

Nevyužité, opuštěné či zchátralé kostely jsou problémem i v České republice. Církev nemá na údržbu kostelů dostatek finančních prostředků. Opravy se dočkají jen skutečně významné kostely ve větších městech. Ty méně významné dokonce církev bezplatně převádí občanským sdružením či městům, pokud o to požádají. 

Čtěte také: V zavřené Blance se tajně jezdí na prknech

,