2 Obložena výbušninami?

Hrobku Saddáma Husajna srovnali se zemí

, NOVÉ

Velkolepá hrobka bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna byla skoro srovnána se zemí. Zbylo z ní jen několik podpůrných sloupů. Hrobku poničily boje mezi bojovníky Islámského státu a iráckými jednotkami o město Tikrít, které v neděli nabraly na intenzitě.

Irácké bezpečnostní síly ohlásily, že se do 48 hodin probijí až do centra města Tikrít, které dostal pod kontrolu Islámský stát v loňském červnu. Boje na konci minulého týdne proto zesílily severně a jižně od iráckého města, kde se bývalý prezident narodil.

Podle iráckého kapitána Jásira Nu‘ma jsou za zničení hrobky Saddáma Husajna zodpovědní islamisté, kteří ji obložili výbušninami. Byla to údajně past na irácké bezpečnostní složky. „Bylo to jedno z míst, kde se bojovníci Islámského státu shromažďovali,“ vysvětlil kapitán Nu‘ma. Jeho slova citoval britský list The Guardian.

Islámský stát dříve tvrdil, že hrobku zničil už loni v srpnu. Podle místních představitelů ji ale ve skutečnosti pouze vyplenili a vypálili. Stavba zůstala neporušená.

Ostatky Saddáma Husajna ale v době útoku v hrobce nebyly. Příznivci bývalého iráckého prezidenta je dříve přemístili na neznámé místo, aby boje nerušily jeho odpočinek. Informovala o tom v loňském roce irácká média, napsal britský list.

Saddám Husajn byl prezidentem Iráku od roku 1979 až do roku 2003. V průběhu americké invaze do Iráku byl zbaven moci a označen za válečného zločince. Soud ho na konci roku 2006 shledal vinným a odsoudil ho k trestu smrti oběšením.

Čtěte také:

Islámský stát: Chceme Paříž i Řím. Pak odpálíme Big Ben

Islamisté v Iráku poničili starověké město Chorsábád

,