Kampaň proti ODS: Kdo zaplavil Facebook falešnými profily a články?

Snaha zdiskreditovat ODS?

Kampaň proti ODS: Kdo zaplavil Facebook falešnými profily a články?NOVÉ
Petr Fiala. Foto:

FOTO: ODS

7
Domov

Michaela Cápová

‚Předseda ODS Fiala: ANO může být budoucí spojenec‘ nebo ‚Mezi ANO Andreje Babiše a ODS v čele s Petrem Fialou je možné budoucí spojenectví‘. Články s takovými titulky se v posledních dnech objevují na Facebooku. Jedná se však o několik let staré zprávy, které se na sociální síti zobrazují znovu díky tzv. sponzorování. Články, které vyvolávají dojem, že ODS před blížícími se podzimními sněmovními volbami uvažuje o případné povolební koalici s hnutím ANO, zřejmě mají poškodit ODS.

S blížícími se volbami se spekuluje o případných vládnoucích koalicích. Zřejmě nejcitlivějším tématem posledních dní je případná povolební spolupráce ODS s hnutím ANO. Zatímco předseda ODS Petr Fiala si nedovede představit, že by se Andrej Babiš (ANO) stal s jejich pomocí premiérem, zevnitř strany zní, že by vláda s ANO možná byla. Podmínkou by však měl být silný mandát ODS a koaliční program s cílem zrušit EET nebo kontrolní hlášení. Tento názor navíc mají podpořit sponzorované články na Facebooku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Na sociální síti Facebook se začaly objevovat články z různých serverů, které na první pohled sponzoruje internetový deník Svobodné fórum. Jedná se přitom výhradně o texty, které se zabývají případným koaličním spojenectvím po volbách mezi hnutím ANO a ODS. Články jsou však staré několik měsíců i více než dva roky. Jedním z nich je i rozhovor deníku Echo24 s předsedou Fialou z podzimu roku 2014.

Zpravodajský web FORUM 24, pod který Svobodné fórum patří, se ale vůči této placené reklamě ohradil, když napsal, že žádné takové články nesponzoruje, že za tím stojí „neznámý pachatel“. „Redakce deníku se od těchto příspěvků distancuje a celou situaci řeší,“ uvedl deník.

Na informace zareagoval také šéfredaktor webu FORUM 24 Pavel Šafr. „Čelíme dalším útokům. Včera někdo rozšířil falešný facebookový profil Svobodné fórum a publikuje tam zmanipulované informace, které mají poškodit ODS. Je mi celkem jasné, kdo je za tím,“ napsal na Facebook Šafr.

Na první pohled jsou oba facebookové profily zaměnitelné. Mají stejný název a profilovou i úvodní fotku. Jak ale upozornil Pavel Šafr, falešný profil má jen 70 fanoušků, pravý přes 44 tisíců lajků. Dále se drobně liší v popisu. Pravé Svobodné fórum „usiluje o obranu svobody a demokracie v ČR, podporuje západní orientaci země a čelí zemanovské a babišovské manipulaci“. To falešné „čelí oligarchii a manipulaci Andreje Babiše a buranokracii Miloše Zemana“.

Jeden ze sponzorovaných článků.
Jeden ze sponzorovaných článků. Foto:

FOTO: Print Screen / Echo24

Na články sponzorované falešným profilem zareagoval také předseda ODS Fiala. Podle něj jen slaboch používá podlé zbraně. „Je vidět, že ODS před volbami sílí a naši političtí protivníci se jí oprávněně začínají bát. Doufám, že naši stranu to nepoškodí, věřím v inteligenci našich voličů a jejich schopnost samostatného úsudku,“ uvedl pro Echo24.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Babiš není demokrat, program nelze vyměnit za vládní křesla, říká Klaus ml.

Babiš je bez morálních zábran. Spojení s ANO zničí ODS, varuje Topolánek