1 Potlačí příjemné vzpomínky na drogy

Jedna injekce a zapomeneš, že bereš drogy, tvrdí vědci

, NOVÉ

Témata: , , ,

Jen jedna injekční stříkačka se správným lékem by v budoucnu mohla přinejmenším dočasně nahradit nespočet injekčních stříkaček s pervitinem. Oznámili to vědci z amerického Scrippsova výzkumného ústavu. Vědci tvrdí, že vyvinuli lék, který dokáže potlačit příjemné vzpomínky na dobu, kdy byl člověk pod vlivem drog, a snížit tak pravděpodobnost, že se k drogám vrátí.

Přestože už v současnosti existují způsoby, jak narkomana zbavit jeho návyku, dlouho se nedařilo odstranit jeden z nejzávažnějších problémů – recidivu. Mnoho bývalých narkomanů se totiž zbavilo svého návyku, ale nepodařilo se jim vymazat vzpomínky na příjemné pocity, které zažívali v době, kdy zrovna byli pod vlivem drog.

Vědci však nedávno uvedli, že našli způsob, jak příjemné vzpomínky potlačit. „Naše laboratoř se zaměřuje na rozpoznání a přerušení mechanismů, jež podporují tyto silné vzpomínky a naším cílem je vyvinout léčební terapii,“ sdělil k tomu profesor Courtney Miller, jeden z klíčových pracovníků ústavu. Miller dodal, že teď dokáží potlačit příjemné vzpomínky na drogy, přičemž ostatní vzpomínky zůstanou nedotčené.

Současný výzkum na potlačení příjemných vzpomínek navazuje na dva roky starý objev, kdy vědci zjistili, že blokováním aktinu – tedy proteinu, který je zodpovědný za tvorbu vzpomínek – ztratí drogově závislí chuť na další dávku. Vědci tehdy blokování aktinu zkoušeli na myších, u kterých byla vypěstována závislost na pervitin.

Záhy se však ukázalo, že tento postup je neproveditelný u lidí, protože aktin je kromě tvorby vzpomínek zodpovědný i za další tělní funkce a jeho blokování by tak mohlo mít vážné důsledky. Nyní však vědci tvrdí, že za použití dalšího léku by šlo zablokovat aktin, aniž by došlo k jakýmkoliv problémům. Jedna jediná injekce prý dokázala pokusné myši odradit od toho, aby během dalšího měsíce zatoužily po dávce pervitinu.

Pokud by se tedy povedlo nový lék doladit, mohl by znamenat skutečnou revoluci v léčení závislostí. Kromě samotného potlačení chuti by totiž lék mohl přimět bývalé narkomany, aby přišli na jiné myšlenky a našli si nový smysl bytí. Profesor Miller a jeho tým se však na těžké vzpomínky soustředí komplexněji. Kromě (bývalých) narkomanů by tak v budoucnu chtěl pomoct i kuřákům nebo lidem, kteří prožili nějakou stresovou událost.

Čtěte také: Toto a jeho sestry. Bez rodičů, v zajetí drog a chudoby

Drogový bar u Národní třídy. Objednáte si burger a ‚něco‘

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.