2 Výklad událostí roku 1968

Text, který zmrazil zemi a zahájil čistky. Poučení z krizového vývoje

, DOKUMENT

Témata: , , ,

Před 45 lety, 14. ledna 1971, vyšel v československém tisku shrnující dokument s názvem Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti po 13. sjezdu KSČ. Text se stal závaznou normou pro interpretaci událostí roku 1968 a podkladem rozsáhlých prověrek v komunistické straně v rámci takzvané normalizace. Text v PDF zde.

Dokument označoval obrodný proces za kontrarevoluci a vstup vojsk Varšavské smlouvy prezentoval jako bratrskou a internacionální pomoc. Nezkrácenou verzi o 1500 stránkách schválilo plenární zasedání ÚV KSČ 11. prosince 1970.

Přijetím Poučení se uzavřela první vlna rozsáhlých čistek, které se dosud omezovaly na nejvýraznější představitele takzvaného pražského jara a na „očistu“ samotné strany. Od nynějška mohl být potrestán kdokoliv, kdo se odmítl jazyku dokumentu alespoň formálně podřídit. V normalizační společnosti mohl očekávat problémy počínaje ztrátou zaměstnání, kariérním pádem, zákazem studií a dalšími represemi. V květnu 1971 potvrdil závaznost Poučení 14. sjezd strany.

Komunistickou stranu po pražském jaru opustilo či muselo opustit podle Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) 27 procent členské základny – 474.000 komunistů.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.