‚Zatloukají jako děti.‘ Hrad schytává kritiku zleva, zprava
POLITICI KRITIZUJÍ MLUVČÍHO HRADU
Byla to poslední kapka. Když se prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček rozhodl použít proti novináři Ferdinandu Peroutkovi text, za který skončil v koncentračním táboře, rozbouřil politickou scénu. Blízkého spolupracovníka Miloše Zemana teď kritizuje například šéf sněmovny Jan Hamáček, vládní lidovci i pravicová opozice. Podle historika Martina Gromana se na Hradě chovají jako malé dítě, které není schopné uznat vlastní chybu.
Mluvčí Hradu pokračuje ve snaze dokázat morální selhání novináře Ferdinanda Peroutky ve vztahu k nacistickému Německu. V pondělí Jiří Ovčáček vybral jako další z „kontroverzních“ textů článek Dynamický život, který vyšel v časopise Přítomnost 6. dubna 1939. Měsíc po nacistické okupaci Československa v něm Peroutka zmiňuje Adolfa Hitlera u příležitosti jeho kulatého výročí.
„V tomto článku píše o Adolfu Hitlerovi: Německá říše oslavila 50. narozeniny svého vůdce Adolfa Hitlera způsobem, který odpovídá všem oněm pronikavým úspěchům, jež tento muž za pouhých šest let vlády svému národu přinesl. Jak dnes věci stojí, nemají Němci nikoho, koho by své Wallhale, ve své galerii národních hrdinů postavili výše,“ zacitoval Ovčáček už letos v únoru a nyní se k článku vrátil, aby ho na hradních stránkách přetiskl celý.
Čtěte také: Ovčáček: Kdyby Peroutka o Hitlerovi mlčel, zůstal by novinářem
Ovčáček ‚usvědčuje‘ Peroutku. Stejným článkem jako gestapo
A zatímco co nyní se prezidentův mluvčí dušuje, že text nechává bez komentáře, před televizními kamerami si ho 17. února neodpustil. „Tento a podobné články nelze než glosovat slovy: Kdyby Ferdinand Peroutka v té době mlčel, tak by zůstal novinářem,“ prohlásil. Zároveň musel tehdy i nyní přiznat, že stále nedohledal článek Hitler je gentleman, který Zeman Peroutkovi přisoudil letos v lednu a sveřepě trvá na jeho existenci.
Čtěte také: Celý projev prezidenta Miloše Zemana
„Spíše než s historickými figurami najdete přirovnání tam, kde se hádáte s malými dětmi. Zatloukají,“ uvedl Groman na adresu Zemana s Ovčáčkem.
„Prvotní výroky pana Zemana z lednové konference je potřeba stále dokola řešit, zatím je nevyřešil nikdo. Hrad se k tomu zatím nepostavil mužně. Místo toho pan Ovčáček vytahuje na Peroutku články, které na něj vytáhlo gestapo a komunisti,“ řekl deníku ECHO24.cz historik Martin Groman, který je zároveň členem Sdružení Ferdinanda Peroutky. „Argumentačně je to zábavná situace, kdy se útočníkovi vrací vlastní zbraň. Tímto způsobem jsme se pobavili, ale už snad stačilo,“ dodal.
„Spíše než s historickými figurami najdete přirovnání tam, kde se hádáte s malými dětmi. Zatloukají,“ uvedl Groman na adresu Zemana s Ovčáčkem. Podle něj Peroutkovo sdružení proti hanlivé politice Hradu žádnou protiakci nechystá. A žaloba, kterou na Českou republiku podala novinářova vnučka Terezie Kaslová, je čistě věcí rodiny.
Čtěte také: Žaloba na stát. Peroutkova vnučka žádá od prezidenta omluvu
Proti Jiřímu Ovčáčkovi se ale začali hlasitěji ozývat politici. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) vyzval prezidentova mluvčího k rezignaci. „Pokud je někdo tak nevzdělaný a hloupý a označí za kolaborantský text protinacistický fejeton, musí okamžitě skončit!“ uvedl na Twitteru.
Pokud je někdo tak nevzdělaný a hloupý a označí za kolaborantský text protinacistický fejeton, musí okamžitě skončit! pic.twitter.com/P3wKqGI9aF
— Tomáš Zdechovský (@TomZdechovsky)
April 27, 2015
Hamáček: Jirko, z celé kauzy Peroutka je mi nevolno
Předseda sněmovny Jan Hamáček zase přispěl v diskusi na Facebooku. „Jirko, z celé kauzy Peroutka je mi nevolno… Je to nešťastné a do jisté míry ubohé… Vždy jsem říkal, že historie patří historikům, ne politikům… Teď dodávám, že nepatří ani tiskovým mluvčím,“ vzkázal Ovčáčkovi. Pro ECHO24.cz Hamáček dodal, že „poslední kapkou“ pro jeho vyjádření byla právě hradní práce s článkem Dynamický život. „Přesně tak. Používat proti Peroutkovi text, za který skončil v koncentráku, mi přijde nedůstojné,“ prohlásil předseda sněmovny.
Chybovat je lidské. Omluvit se by mělo být přirozené. Co teď předvádí Hrad a mluvčí Ovčáček je trapné a nehodné úřadu prezidenta. #peroutka
— JUDr. Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri)
April 28, 2015
A zlobí se i předseda ODS Petr Fiala. „Toto považuji za velkou pokleslost a myslím si, že ani nepřísluší Hradu a jeho pracovníkům vykládat minulost a diletantsky posuzovat věci, kterým zjevně nerozumějí. Kvůli tomu, aby se nějaký nešťastně vyslovený výrok prezidenta potvrdil. Stejně se nepotvrdí a mě to jenom naplňuje smutkem,“ zmínil.
Opravdu ničeho nebudeme v politice ušetřeni?:-( Proboha nechte už na Hradě toho diletantského ostouzení Peroutky.
— Petr Fiala (@P_Fiala)
April 27, 2015
„Je to něco naprosto nehorázného. Napadání Ferdinanda Peroutky, který skončil v koncentračním táboře a patří k elitě našeho národa. Místo toho, abychom byli na něj byli hrdí, tak je tu jeho zpochybňování a napadání bez jakýchkoli podkladů. Je to nedůstojné,“ přisadila si místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.
„Vidím to jako zástupnou věc, která má možná trošku přibarvit celou situaci boje proti proti prezidentovi. Nekladl bych tomu nějakou zásadní polohu,“ zmínil šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.
A pochopení pro počínání mluvčího Hradu nemá ani ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). „Myslím si, že je třeba vycházet z historických pramenů. Podle mého názoru byl Ferdinand Peroutka velice obdivuhodný novinář, který byl vězněný v koncentračních táborech, potom byl další totalitou – komunistickou – vyhnán ze země. Udělal mnoho dobrého jak tehdy, tak ve Svobodné Evropě,“ řekl deníku ECHO24.cz.
Špetku pochopení mají pro Ovčáčka snad jenom komunisté, pro jejichž stranické Haló noviny v minulosti sám pracoval. „Vidím to jako zástupnou věc, která má možná trošku přibarvit celou situaci boje proti proti prezidentovi. Nekladl bych tomu nějakou zásadní polohu,“ zmínil šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. I on ale tvrdí: „Když někdo něco řekne, měl by to doložit. Jestli to nedoloží, měl by se omluvit.“
Jiřího Ovčáčka se týká i aktuální stanovisko Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Radní se podle ČTK odmítli zabývat stížností Hradu na to, že veřejnoprávní televize nenabídla v přímém přenosu dvou tiskových konferencí Zemanova mluvčího. „Konstatovali jsme, že každý provozovatel vysílá svobodně a podle vlastního uvážení,“ konstatoval předseda RRTV Ivan Krejčí. Veřejnoprávní televize své rozhodnutí zdůvodnila tím, že dala přednost aktuálnímu program.