Podle Američanů Češi konvoji mávají, podle Rusů demonstrují

Podle Američanů Češi konvoji mávají, podle Rusů demonstrujíVIDEO UVNITŘ
Domov

Americký konvoj

rb Echo24

Americký konvoj, který v těchto dnech projíždí Českou republikou, vyvolává v zahraničí protichůdné zobrazení. Zatímco americká armáda zveřejnila video s vřelým přijetím českými příznivci, ruská média informují o sérii protestů proti konvoji.

Průjezd amerických jednotek Českou republikou probíhá v klidu, ukazuje to i video pořízené americkými vojáky po příjezdu do Prahy. Vojsko vítaly stovky příznivců, které americký konvoj přilákal do ruzyňských kasáren. Záznam, který zveřejnila americká armáda na sociální síti, zachycuje i rozhovory s vojáky, děkující za podporu v České republice. Členové zahraničního vojska se setkali i s mužem, který pamatuje americkou armádu na českém území v roce 1945.

„Czech“ point reached!

#DragoonRide has arrived at the „Czech“ point!PRAGUE, Czech Republic – #USArmy Soldiers arrive in Prague after a long journey from the Baltic States and Poland on Dragoon Ride, Mar. 30, 2015. The 16th Sustainment Brigade actively supports Dragoon Ride, the 1,800 km road march for the 2nd Cavalry Regiment home to Vilseck, Germany as a part of their capstone exercise to Atlantic Resolve and to visit #NATO Allies.(U.S. Army video by 1st Lt. Henry Chan, 16th Sustainment Brigade public affairs, 21st Theater Sustainment Command)

Posted by 16th Sustainment Brigade on Monday, March 30, 2015

 

Naopak ruská média podala událost po svém a dávají prostor pouze demonstrantům. Zkreslují informace o průjezdu americké kolony Českem a nepřímo naznačují, že proti konvoji protestují takřka všichni Češi. Televize Rossija 24 v reportáži z příjezdu konvoje zobrazuje desítky demonstrantů, kteří vedou akce pod heslem „Američané, jděte domů“. Uvádí i případ svérázného politického aktivisty Adama Bartoše, kterého zadržela policie, protože se snažil vojenskou kolonu zastavit tím, že vběhl před automobily do vozovky.

Převažující většinu Čechů, kteří vojáky přišli přivítat, už ruské televize nezmiňují.

Američtí vojáci se vrací z vojenského cvičení v Pobaltí na domovskou základnu v Německu. Do Česka dorazili v neděli z Polska, zemi opustí ve středu.  

Čtěte také: Proč průjezd konvoje provází hysterie a patos

OBRAZEM: Americká armáda v Česku

‚Lidé čelili větru i dešti.‘ Americký web chválí Čechy za vlídné přijetí