Milostpane, tak nám zakázali homosexuály

Milostpane, tak nám zakázali homosexuály 1
Komentáře

Daniel Kaiser

V českém zpravodajství (i na Echu, původcem zprávy a jejího vyznění byl ovšem Český rozhlas) jsem se včera dozvěděl šokující věc: z polské veřejnoprávní televize stahují homosexuály. Prohlásil to ředitel TVP Jacek Kurski. A člověk si hned vzpomene na slova lucemburského ministra zahraničí Jeana Asselborna z minulého týdne, že dnes už by Polsko – na rozdíl od roku 2004 – nebylo přijato do EU. Vládní stranu PiS vede, jak známo, ideolog Jarosław Kaczyński, který podle Lucemburčana „chce vytvořit pravicový konzervativní společenský řád založený na národnosti“. Kurski je samozřejmě Kaczyńského člověk a tohle opravdu zavání diskriminací na základě sexuální orientace.

Skutečnost tak šokantní není, byť je to pořád – aspoň na evropské poměry – celkem jízda. Ředitel Kurski na otázku jednoho novináře, jestli se v chystané TV reality show „Pierwsza Randka“ (První rande), což je polská varianta britské „First Dates“, objeví i stejnopohlavní páry, odpověděl, že nikoliv. „Jsme veřejnoprávní televize a musíme dodržovat určité zásady, pevně stanovené jak v ústavě, tak v našem právu.“ Tazatel („Jsem gay“) se podivil, jestli mu snad polská ústava zakazuje randit. Kurski odpověděl, že polská ústava definuje rodinu jako svazek ženy a muže, že rande slouží v posledku ke vzniku rodiny a že podle polského práva a tradice rodina prostě je dvoupohlavní pár. Tady už se poněkud opakoval a hlavně – škoda byla napáchána.

Druhou odpovědí totiž Kurski samozřejmě vypadá jako podivín, vyslanec dávných časů, kdy rande bylo už závazné, kdy se v některých katolických zemích mládenci a dívky mohli seznamovat na dálku v neděli na promenádě, a ještě než si spolu poprvé promluvili, jednali už o sňatku seriózně jejich rodiče (hezky o tom na příkladu frankistického Španělska píše i po letech udivený Angličan Frederick Forsyth).

Kurského zamotaný argument v druhé odpovědi by nám neměl zakrýt podstatu. Samozřejmě že Polská televize má právo vyjadřovat jakési společenské hodnoty, které v posledku nastavuje parlament. Poláci jsou celkově konzervativnější než my a než téměř celá ostatní Evropa, generace dnešních dvacátníků v Polsku se vůči svým rodičům, ± čtyřicátníkům, vymezuje společensky doprava. Ti dnes odhození čtyřicátníci se asi nejvíc blížili k ideálu, jaký by si pro Poláky představoval lucemburský socialista Asselborn, ale třeba v polské historii zůstanou výjimkou. Mají ostatně k dispozici všechny ostatní polské (privátní) televize.

Pokrokářská publicistika zkouší Kurského usvědčit jakoby smrtícím argumentem, že britská nebo australská edice First Dates homosexuální páry ukázala. No a? Homosexuálů se v každé společnosti vyskytuje do pěti procent, a navíc ne všichni z nich vyhledávají svazky, které by trvaly déle než jednu noc, a dalo se tak o nich něco smysluplného natočit. Konzervativněji založení lidé zatím v 21. století lehce dojdou k názoru, že výskyt homosexuálů ve filmové tvorbě je už dlouho výrazně nadproporční, a že tedy oni sami jsou objektem převýchovy na pokrokové lidi. Speciálně katolíci, pokud berou vážně učení svých církevních otců, v dnešním světě rychle získají pocit naprostého kulturního obklíčení. Pak se z nich dá lehce vyloudit nějaký citát, který bude vypadat patřičně směšně a agresivně. Věci však nejsou tím, čím se zdají být. I v tomto případě celá aféra vznikla nikoliv jako nekontrolovatelný výlev reakcionářovy agrese, ale cílenými dotazy jednoho zjevně vysoce uvědomělého homosexuála.