1

Milostpane, tak nám zakázali homosexuály

V českém zpravodajství (i na Echu, původcem zprávy a jejího vyznění byl ovšem Český rozhlas) jsem se včera dozvěděl šokující věc: z polské veřejnoprávní televize stahují homosexuály. Prohlásil to ředitel TVP Jacek Kurski. A člověk si hned vzpomene na slova lucemburského ministra zahraničí Jeana Asselborna z minulého týdne, že dnes už by Polsko – na rozdíl od roku 2004 – nebylo přijato do EU. Vládní stranu PiS vede, jak známo, ideolog Jarosław Kaczyński, který podle Lucemburčana „chce vytvořit pravicový konzervativní společenský řád založený na národnosti“. Kurski je samozřejmě Kaczyńského člověk a tohle opravdu zavání diskriminací na základě sexuální orientace.

Skutečnost tak šokantní není, byť je to pořád – aspoň na evropské poměry – celkem jízda. Ředitel Kurski na otázku jednoho novináře, jestli se v chystané TV reality show „Pierwsza Randka“ (První rande), což je polská varianta britské „First Dates“, objeví i stejnopohlavní páry, odpověděl, že nikoliv. „Jsme veřejnoprávní televize a musíme dodržovat určité zásady, pevně stanovené jak v ústavě, tak v našem právu.“ Tazatel („Jsem gay“) se podivil, jestli mu snad polská ústava zakazuje randit. Kurski odpověděl, že polská ústava definuje rodinu jako svazek ženy a muže, že rande slouží v posledku ke vzniku rodiny a že podle polského práva a tradice rodina prostě je dvoupohlavní pár. Tady už se poněkud opakoval a hlavně – škoda byla napáchána.

Druhou odpovědí totiž Kurski samozřejmě vypadá jako podivín, vyslanec dávných časů, kdy rande bylo už závazné, kdy se v některých katolických zemích mládenci a dívky mohli seznamovat na dálku v neděli na promenádě, a ještě než si spolu poprvé promluvili, jednali už o sňatku seriózně jejich rodiče (hezky o tom na příkladu frankistického Španělska píše i po letech udivený Angličan Frederick Forsyth).

Kurského zamotaný argument v druhé odpovědi by nám neměl zakrýt podstatu. Samozřejmě že Polská televize má právo vyjadřovat jakési společenské hodnoty, které v posledku nastavuje parlament. Poláci jsou celkově konzervativnější než my a než téměř celá ostatní Evropa, generace dnešních dvacátníků v Polsku se vůči svým rodičům, ± čtyřicátníkům, vymezuje společensky doprava. Ti dnes odhození čtyřicátníci se asi nejvíc blížili k ideálu, jaký by si pro Poláky představoval lucemburský socialista Asselborn, ale třeba v polské historii zůstanou výjimkou. Mají ostatně k dispozici všechny ostatní polské (privátní) televize.

Pokrokářská publicistika zkouší Kurského usvědčit jakoby smrtícím argumentem, že britská nebo australská edice First Dates homosexuální páry ukázala. No a? Homosexuálů se v každé společnosti vyskytuje do pěti procent, a navíc ne všichni z nich vyhledávají svazky, které by trvaly déle než jednu noc, a dalo se tak o nich něco smysluplného natočit. Konzervativněji založení lidé zatím v 21. století lehce dojdou k názoru, že výskyt homosexuálů ve filmové tvorbě je už dlouho výrazně nadproporční, a že tedy oni sami jsou objektem převýchovy na pokrokové lidi. Speciálně katolíci, pokud berou vážně učení svých církevních otců, v dnešním světě rychle získají pocit naprostého kulturního obklíčení. Pak se z nich dá lehce vyloudit nějaký citát, který bude vypadat patřičně směšně a agresivně. Věci však nejsou tím, čím se zdají být. I v tomto případě celá aféra vznikla nikoliv jako nekontrolovatelný výlev reakcionářovy agrese, ale cílenými dotazy jednoho zjevně vysoce uvědomělého homosexuála.


/
komentátor

Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a posléze německá a rakouská studia na Fakultě sociálních věd UK. Ještě během studií pracoval v zahraničněpolitickém odboru prezidentské kanceláře. Od roku 1998 působil v Lidových novinách, v české redakci BBC a opět v LN. Několik let prožil v Německu a Británii. Je autorem politického životopisu Václava Havla do roku 1989 „Disident“ (Paseka). Druhý díl, který obsáhl Havlovo prezidentství, vyšel v roce 2014.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.