OBRAZEM: Uprchlická krize v Evropě
FOTOGALERIE
Více než sto tisíc uprchlíků dorazilo do Evropy a nyní je nejen na členských státech EU, jak se se stávající krizí vypořádají. Některé své hranice zavírají, jiné se snaží o umožnění plynulého průchodu migrantů. Cesty běženců a osudy lidí, stejně tak jako podmínky jejich putování jsou zachyceny v přiložené fotogalerii.
Není v současnosti ve světě diskutovanějšího tématu. Uprchlíci nejen z války postižených států jako je Sýrie nebo Irák hromadně opouštějí své domovy, prodávají většinu svého majetku a vydávají se na dlouhou a nebezpečnou cestu do Evropy.
Většina jich chce do Německa, kam je před časem formálně pozvala kancléřka Angela Merkelová. I Německu ale nyní pravděpodobně dochází plné důsledky jeho jednání, a tak i ono na většině svých hranic posiluje kontroly.
Některé Evropské státy, jako Maďarsko nebo Rumunsko dokonce staví ploty a pevné bariéry proti od druhé světové války nevídanému přívalu migrantů. A zatímco západní státy Evropy jsou vesměs pro povinné kvóty přerozdělování uprchlíků, Česká republika a další země Visegrádské 4 toto odmítají. Rozdělená je v otázce přijímání uprchlíků i veřejnost.
V přiložené fotogalerii se podívejte na osudy některých z těch uprchlíků, kteří povětšinou přežili cestu plnou nástrah, mezi které patří prvotní úprk z často válkou rozvrácených oblastí, nebezpečné vyjednávání s převaděči a následná pouť povětšinou po moři a následně po souši na vytouženou evropskou půdu.