Jed pro Babiše. Slovinská policie zatkla podezřelého Itala

Jed pro Babiše. Slovinská policie zatkla podezřelého ItalaAKTUALIZUJEME
Domov

Echo24

Slovinská policie už před Vánocemi zatkla Itala, kterého podezřívá, že zaslal obálky s jedem ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO) na podzim minulého roku. Podle místních médií o tom v pondělí informovala slovinská policie. Babiš uvedl, že o zadržení podezřelého zatím nemá žádné informace. Mluvčí české policie odmítl poskytnout podrobnosti. 

Muž byl podle slovinských zdrojů údajně zadržen 22. prosince v Nové Gorici a nyní je ve vazbě. Podle deníku Primorske novice policie Itala obvinila z terorismu, protože ho podezřívá, že loni v listopadu poslal Babišovi dopis, který obsahoval jed. 

Český ministr financí tehdy uvedl, že zásilka byla odeslána ze Slovinska. Řekl také, že může jít o pokus o pomstu někoho z obchodních kruhů, s nímž měl v minulosti problémy. Vyloučeno ale není ani jiné pozadí. 

„Nebyl jsem informován, neznám podrobnosti. Poprvé mi to psal novinář před chvílí. Neumím si to spojit s ničím. Snad to ten člověk řekne, kdo si to u něj objednal,“ řekl Babiš v reakci na zprávu slovinských médií. 

Mluvčí českého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták řekl, že česká policie má k případu informace od slovinské strany. Podle něj také česká policie k případu poskytla zahraničním kolegům podněty a spolupracuje s nimi. „V tuto chvíli ale nebudeme zveřejňovat žádné další bližší informace,“ řekl Hanták. 

Více zde: Obálky s jedem míří na Babišovy firmy. Budou prý umírat lidé

Podobný dopis s jedem jako Babišovi přišel v listopadu i na české ministerstvo vnitra. Odeslán byl ze Švédska. Podezřelé zásilky dorazily 9. prosince také na Pražský hrad, na ministerstvo spravedlnosti a opět ministerstvo vnitra, jed však neobsahovaly. 

Generální ředitelství slovinské policie podle webu slovinské televize (RTV) sdělilo, že vyšetřování začalo ihned po obdržení informace o nebezpečných zásilkách zaslaných vysokým českým vládním činitelům. Slovinci přitom spolupracovali s českými a švédskými bezpečnostními orgány. 

Podezřelé zásilky dorazily během listopadu na české ministerstvo vnitra a financí, dále na Pražský hrad nebo ministerstvo spravedlnosti a vnitra. V prvních dvou případech obálky, odeslané ze Švédska a Slovinska, obsahovaly nebezpečné toxické látky. V prosinci přišla další na českou ambasádu v Bratislavě, obsahovala azid sodný. 

V polovině prosince se k posílání obálek s jedem přihlásila skupina, která se označuje „mstitel“, s tím, že další obálky budou adresovány podnikům Andreje Babiše na Slovensku a budou umírat lidé.