Vodafone parazitoval na Krakonošovi. Za reklamu má zaplatit 600 tisíc

Sporná reklama

Vodafone parazitoval na Krakonošovi. Za reklamu má zaplatit 600 tisícNOVÉ 3
Domov

Echo24

Společnost Vodafone má zaplatit celkem 600 tisíc korun trojici autorů večerníčku Krkonošské pohádky. Na rozsudek upozornil server Aktuálně.cz, rozhodnutí potvrdila mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Podle ní soud dospěl k závěru, že se firmaVodafone dopustila nekalé soutěže, když v televizní reklamě použila soubor prvků typických právě pro dílo tři žalobců.

Verdikt není pravomocný. Mluvčí operátora serveru řekla, že firma plánuje podat odvolání.

Server připomněl, že ve tři roky staré vánoční reklamě vystupoval Krakonoš ztvárněný hercem Karlem Heřmánkem, který odbíhal ke kadibudce se slovy „já slyším volání přírody“. Podle názoru autorů večerníčku tyto spoty dehonestovaly jejich dílo a parazitovaly na něm.

„Reklamní kampaň byla velmi pokleslé úrovně. Toto jednání lze charakterizovat jako nekalou soutěž ve formě zlehčování audiovizuálního díla,“ citoval server právníka trojice Františka Vyskočila. Vyskočil je expertem na autorské právo a ochranu osobnosti, mimo jiné zastupuje vnučku novináře Ferdinanda Peroutky ve sporu s Hradem. Soud mu dal ohledně Krkonošských pohádek zapravdu a žalobě vyhověl v celém rozsahu. Vodafone má navíc zaplatit i náklady soudního řízení, které teprve budou vyčísleny.

Čtěte také: Za vnucená data navíc dostal Vodafone pokutu milion