Ve dvorské zoo uhynul slon Kito. Jediný samec v Česku
ZVÍŘETI BYLO 14 LET
V Zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem v noci na pondělí uhynul čtrnáctiletý samec slona afrického Kito. Příčiny úhynu by měly ukázat výsledky pitvy, řekla v pondělí mluvčí dvorské zoo Andrea Jiroušová. Kito byl jediným samcem slona afrického chovaným v zoologických zahradách v ČR a na Slovensku.
„Jeho úmrtí bylo rychlé a nečekané. Během posledních dní jsme nezaznamenali žádné problémy s jeho zdravotním stavem. Až krátce před úhynem se dostavily příznaky, které poukazují na oběhový kolaps,“ uvedla k úhynu více než pět tun vážícího samce Jiroušová. V expozici dvorské zoo jsou nadále k vidění sloní samice Saly a Umbu.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Kito do dvorské zoo přišel v červnu 2009 ze zoo v britském Colchesteru, kde se narodil v roce 2002 matce Tanye a otci Tembovi po umělém oplodnění. Kitovi rodiče přišli na svět v letech 1981 a 1983 v Africe. Páru se v zajetí v Evropě dlouho nedařilo počít mládě přirozenou cestou. Zoologové se proto rozhodli pro umělé oplodnění. Byl to jeden z prvních pokusů o umělé oplodnění slonů na světě a hned napoprvé byl úspěšný. Po sedmi letech byl Kito od matky odstaven a odešel do nového domova v dvorské zoo.
V České republice chová slony africké ještě zoo ve Zlíně, ve které žijí tři samice. Letos v lednu zahrada oznámila, že by se po úspěšné inseminaci jedné ze samic mohla zahrada jako první v republice příští rok v létě dočkat mláděte slona afrického. Na Slovensku chová dvě samice slona afrického bojnická zoo. Sloni afričtí patří ke kriticky ohroženým druhům. Jejich chov je v Česku i Evropě poměrně vzácný, zahrady většinou chovají slony indické, kteří jsou menší a ovladatelnější.
Zoo ve Dvoře Králové, která byla otevřena v roce 1946, se specializuje na africká zvířata. Velmi úspěšná je například v chovu žiraf, zeber a nosorožců. Zoo patří kraji a je nejčastějším turistickým cílem v regionu.