Je pes kamarád, nebo jídlo? Petice hnula pravidly Facebooku

ÚSPĚCH OCHRÁNCŮ ZVÍŘAT

Je pes kamarád, nebo jídlo? Petice hnula pravidly FacebookuNOVÉ 1
Domov

Jan Kálal

Ochránci zvířat slaví úspěch na sociálních sítích. Do pravidel užívání Facebooku se jim podařilo prosadit zákaz organizování kriminálních aktivit, které jsou namířené proti zvířatům. Je to výsledek petice, kterou zorganizovala Němka Bettina Bergen a pod kterou za měsíc získala přes 600 tisíc podpisů od lidí ze 180 zemí světa.

Žena ze Severního Porýní-Vestfálska se rozhodla změnit tolerantní přístup, který měl Facebook k násilí na zvířatech. Na sociální síti jí vadily stránky, skupiny a události s fotografiemi, na nichž byla zvířata týrána, upalována zaživa nebo sexuální zneužívána.

Když na ně zkoušela službu sama upozornit, narazila. Facebook jí vždy odpověděl, že její žádost prověřil a že neshledal porušení Zásad komunity. Právě tento soubor pravidel je přitom zásadní pro posouzení, jestli je konkrétní stránka závadná, nebo ne.

„Nepovolujeme používání Facebooku k usnadnění nebo organizování kriminální aktivity, která vede k tělesným újmám osob, firem či zvířat nebo finančním újmám lidí nebo firem.“

Aby posílila svůj hlas, založila Bettina Bergen na internetu petici. Během jednoho měsíce pod ni získala přes 600 tisíc podpisů od lidí napříč kontinenty. A minulý týden mohla konečně svým příznivcům ohlásit úspěch. „Přináším dobré zprávy. Náš protest uspěl,“ pochlubila se 10. dubna. Facebook přidal mezi zákazy na svých stránkách i kriminální jednání vůči zvířatům.

Zásady komunity nyní obsahují pasáž: „Nepovolujeme používání Facebooku k usnadnění nebo organizování kriminální aktivity, která vede k tělesným újmám osob, firem či zvířat nebo finančním újmám lidí nebo firem. Pokud existuje vážné fyzické ohrožení nebo přímá hrozba veřejnosti, obrátíme se na bezpečnostní složky.“ Uživatelé Facebooku mají navíc zakázané spáchané trestné činy oslavovat. „Lidé ale můžou na Facebooku debatovat nebo obhajovat legálnost kriminálních aktivit i se k nim vyjadřovat humorným či satirickým způsobem,“ uvádějí pravidla.

Česká stránka, která propaguje psy na talíři

S facebookovými stránkami namířenými proti zvířatům přitom bojují i Češi. „Jedním z problematických profilů, které Facebook před nedávnem odmítl stáhnout, je Pes je jídlo, ne kamarád,“ řekla deníku ECHO24.cz Zuzana Rennerová z neziskové organizace Animal Eye. Stránka s profilovou fotografií psa v hrnci má přes 22 tisíc fanoušků.

„Pes je jídlo – ne kamarád,“ má satirický charakter, ale v některých příspěvcích jde dál. Například zprávu o tom, že přibývá otrávených psů, tu její správce komentoval slovy: „Pořádně kontrolujte, co máte na talíři.“ Je tu také příspěvek s obrázkem psa, který má pistoli u hlavy. Uživatelé, kteří chtějí po psovi vystřelit, mají dát fotce „Like“. Kdo ho chce propustit, měl by příspěvek sdílet.

LIKE = VystřelitSDÍLET = Nechat ho jít..

Posted by Pes je jídlo, ne kamarád. on 11. duben 2015