Pokémon Go má první úmrtí: mladíka zastřelili, druhý se zabil v autě

Návyková hra

Pokémon Go má první úmrtí: mladíka zastřelili, druhý se zabil v autěNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Chytání Pokémonů v jedné z nejúspěšnějších mobilních her všech dob není jen o bezstarostném chození venku a nacházení nových kousků do sbírky. Pokémon Go kvůli svému hraní v reálném prostředí již zaznamenal celou řadu incidentů vedoucí k újmě na zdraví, nyní se ale na toto konto přidávají první dvě potvrzená úmrtí. Mladíka v Guatemale zastřelili před týdnem během hraní neznámí pachatelé, dánský hráč se ve čtvrtek se zapnutými Pokémony zabil v autě.

Fakt, že videohry už dávno nejsou jen prostředkem pro vyplnění volného času, ale stávají se i plnohodnotným zdrojem výdělku, vede k čím dál většímu výskytu nehod a útoků s nimi spojených. V minulosti tak během úporných herních maratonů již zemřelo několik lidí, kvůli imaginárním předmětům a nejrůznějším virtuálním (dnes stále častěji už ne zcela imaginárním) platidlům docházelo k vraždám a svou daň si vybírala i lidská nepozornost.

Herní historie ale nepamatuje, aby si jakýkoliv natož mobilní titul vyžádal již dva mrtvé za necelý měsíc svého fungování. Přesto se tímto nelichotivým rekordem může pyšnit Pokémon Go, jehož fenomenální úspěch vedl již ke dvěma potvrzeným tragickým událostem.

První obětí se podle The Independent stal 18letý Guatemalec Jerson Lopez de Leon, který se svým 17letým bratrancem Danielem Moisesem Picenem vyšli uprostřed noci lovit Pokémony do ulic města Chiquimula asi 200 km od hlavního města Guatemaly. Když se oba mladíci procházeli kolem místní železnice, neznámí útočníci pravděpodobně v bílé dodávce na dvojici se smartphony v rukou vypálili takřka 20 ran.

Na následky střelných zraněných starší s obou příbuzných zemřel, nezletilý Picen byl vážně zraněn. Podle policie je do nebezpečné části města zavedly právě místa ve hře, kde mohou uživatelé získat vybrané předměty, nebo svádět souboje s Pokémony ostatních lidí.

Telefon se zapnutou aplikací ho přežil

Mrtvého jednadvacetiletého muže pak podle The Local ve čtvrtek nalezla dánská policie nedaleko města Aarhus. Mladík řídil malou dodávku pro rozvoz zboží a když policie zhruba hodinu po události na místo přijela, aplikace Pokémon Go stále na telefonu běžela.

Pokémon Go na lidi od začátku působí jako silně návyková droga, kdy si ho lidé i přes značné nedodělky v podpoře a fungování serverů stahovali od zveřejnění i v zemích, které oficiálně podporu ještě ani neoznámily. I zapřisáhlí odpůrci pohybu vyrazili do ulic, což s sebou neslo již mnohé incidenty.

V USA policie zatkla trojici kriminálníků, kteří v odlehlejší části města nedaleko jednoho z Pokéstopů napadali a okrádali oběti, které tam došli právě kvůli Pokémon Go. Ve Spojených státech i v Dánsku pak hráči během hledání animovaných příšerek nalezli mrtvoly. Několik lidí se zranilo při neopatrném pohybu v přírodě, kdy musely zasahovat i bezpečnostní složky.

Řada institucí a obchodů pak hraní ve svých prostorách rovnou zakázala poté, co se uvnitř a v jejich okolích shromažďovali hráči Pokémonů. Jiná místa zvolila odlišný přístup, kdy například některé kavárny a bary přímo vyzvali své návštěvníky, aby poseděli a Pokémon Go si u nich zahráli.

Čtěte také: Pokémony loví v Česku sedm procent uživatelů internetu

Místo Pokémona našel mrtvolu. Virtuální šílenství řeší policie

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články