Staví se dům. Celý ho vytiskne 3D tiskárna
architektura budoucnosti
Na severním okraji Amsterdamu se zájemci chodí dívat na tři kuriózní konstrukce, které měří 2,5 metru na výšku a 1,7 na šířku. Velké plastové bloky vypadají spíš jako přerostlé lékořicové pendreky nebo pokus o surrealistické umění. Jde přitom o část prvního 3D tištěného domu na světě podle architektů z nizozemského studia DUS.
Dům o třinácti pokojích v blízkosti vodního kanálu se bude stavět tři roky. Vyrobený bude z desítek samostatných, ale současně vzájemně propojených komponentů podobných těm, které si může veřejnost prohlédnout od března v rámci výstavy.
Části 3D tištěného domu jsou vyrobeny pomocí speciální přenosné 3D tiskárny „KamerMaker“, obří verze stolní 3D tiskárny, která produkuje materiál desetkrát odolnější a silnější, než je obvyklé. Podle serveru designmagazin.cz je 3D tiskárna vysoká 3,5 metru a je schopná vytisknout kompletní interiér s půdorysem dva krát dva metry a s výškou 3,5 metru.
„Pokoje budou samostatnými objekty. Pak je budeme skládat na sebe, aby vytvořily dům,“ vysvětlila postup stavby pro CNN spoluzakladatelka a ředitelka DUS Architects Martine de Witová. „Původně jsme měli v naší kanceláři malé 3D tiskárny a tiskli jsme si modely domů v malém měřítku. Potom nás ale napadlo, proč rovnou nevytisknout celý dům,“ dodala de Witová.
Dům bude po dokončení sloužit k výzkumu 3D technologie tisku, která je určena k výstavbě architektury. Letos v létě by se měla otevřít již první místnost domu, která bude posléze sloužit jako recepce.
Jak to funguje?
Vnitřní a vnější stěny domu jsou vytištěny s mezerami po levé straně pro elektrické vedení a potrubí. Prostory jsou pak vyplněny betonem pro izolaci a zpevnění domu. Jako základní materiál se používají bioplasty vyrobené z 80 % z rostlinného oleje. „Pokud tisknete v plastu, můžete recyklovat materiály,“ říká de Witová.
Více o 3D tištěném domu a možnostech, jak jej navštívit: http://3dprintcanalhouse.com/