6 architektura budoucnosti

Staví se dům. Celý ho vytiskne 3D tiskárna

Na severním okraji Amsterdamu se zájemci chodí dívat na tři kuriózní konstrukce, které měří 2,5 metru na výšku a 1,7 na šířku. Velké plastové bloky vypadají spíš jako přerostlé lékořicové pendreky nebo pokus o surrealistické umění. Jde přitom o část prvního 3D tištěného domu na světě podle architektů z nizozemského studia DUS.

Dům o třinácti pokojích v blízkosti vodního kanálu se bude stavět tři roky. Vyrobený bude z desítek samostatných, ale současně vzájemně propojených komponentů podobných těm, které si může veřejnost prohlédnout od března v rámci výstavy.

Části 3D tištěného domu jsou vyrobeny pomocí speciální přenosné 3D tiskárny „KamerMaker“, obří verze stolní 3D tiskárny, která produkuje materiál desetkrát odolnější a silnější, než je obvyklé. Podle serveru designmagazin.cz je 3D tiskárna vysoká 3,5 metru a je schopná vytisknout kompletní interiér s půdorysem dva krát dva metry a s výškou 3,5 metru.

„Pokoje budou samostatnými objekty. Pak je budeme skládat na sebe, aby vytvořily dům,“ vysvětlila postup stavby pro CNN spoluzakladatelka a ředitelka DUS Architects Martine de Witová. „Původně jsme měli v naší kanceláři malé 3D tiskárny a tiskli jsme si modely domů v malém měřítku. Potom nás ale napadlo, proč rovnou nevytisknout celý dům,“ dodala de Witová.

Dům bude po dokončení sloužit k výzkumu 3D technologie tisku, která je určena k výstavbě architektury. Letos v létě by se měla otevřít již první místnost domu, která bude posléze sloužit jako recepce.

Jak to funguje?

Vnitřní a vnější stěny domu jsou vytištěny s mezerami po levé straně pro elektrické vedení a potrubí. Prostory jsou pak vyplněny betonem pro izolaci a zpevnění domu. Jako základní materiál se používají bioplasty vyrobené z 80 % z rostlinného oleje. „Pokud tisknete v plastu, můžete recyklovat materiály,“ říká de Witová. 

Více o 3D tištěném domu a možnostech, jak jej navštívit: http://3dprintcanalhouse.com/


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.