Šťastný konec zadržování Čecha v Jižním Súdánu. Po Vánocích se může vrátit

Zadržovaný Čech

Šťastný konec zadržování Čecha v Jižním Súdánu. Po Vánocích se může vrátitNOVÉ 1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

V Jižním Súdánu, nově vzniklém státu, do nějž ministerstvo zahraničí důrazně nedoporučuje jezdit, byl před více než měsícem zatčen český občan a jeho slovenský spolucestovatel. Podle svých slov fotografovali život tamních kmenů, ale policie je na několik dní uvěznila a poté jim zabavila pasy. Při pokusu o odlet s náhradními doklady byli oba vytaženi z letadla a bylo jim zakázáno opustit zemi. Složitá vyjednávání nakonec dopadla dobře: turisté by měli 25. prosince odletět domů.

Ozbrojenec se samopalem nás při kontrole dokladů požádal o úplatek a poté, co jsme ho odmítli dát, byli jsme odvedeni na strážnici a tam několik dní zadržováni. To je verze zatčeného Čecha a Slováka, kteří se v Jihosúdánské republice, jež vznikla v roce 2011 po rozdělení do té doby největší africké země Súdánu.

„Do země údajně jeli zkoumat a fotografovat tamní přírodní kmeny. O důvodech jejich zadržení jsme ale od jihosúdánské strany dosud nedostali žádné oficiální informace. Je tam několik verzí, ale do toho se nechci teď pouštět,“ říká Michaela Lagronová, mluvčí ministerstva zahraničí. Podle ní policie po několikadenním zadržování na stanici oba muže propustila, ale zabavila jim pasy.

Pomohli Němci

Turisté se prostřednictvím jednoho ze svých rodičů v Česku obrátili s žádostí o pomoc na český stát. Česko ale v zemi zmítané následky občanské války a anarchií nemá zastoupení a požádalo proto o spolupráci německé velvyslanectví, které v jihosúdánské metropoli Džubě funguje. Tam cestovatelé získali náhradní doklady poslané z Prahy a podařilo se jim nastoupit do nejbližšího letadla mířícího ze země. Policie je ovšem z letadla vyvedla a zakázala jim opustit Jižní Súdán, dokud „neskončí vyšetřování“. „Nevíme ale, čeho se vyšetřování mělo týkat. Oba muži si na žádné týrání ani špatné zacházení nestěžovali. Po pokusu odletět pobývali v hotelu, ven mohli, nesměli ale opustit zemi,“ říká Lagronová.

Díky diplomatickému vyjednávání vedenému také přes německé velvyslanectví a zastoupení Evropské unie v Džubě a angažmá jistého „jihosúdánského generála“, jak zmiňuje Lagronová, se podařilo dohodnout, že oba turisté mohou opustit Jižní Súdán den po Štědrém dnu. „Mohli by zřejmě odletět i dřív, ale všechny lety z Džuby byly plné. Doufejme, že 25. prosince bude mít ten příběh dobrý konec,“ poznamenává Lagronová.

Podobné případy jsou časté, nedostanou se do médií

Znalec oblasti a nedávný honorární konzul Súdánu (větší severní části původně jednotné země) Petr Pelikán říká, že do Jižního Súdánu by nikomu nedoporučoval jezdit „ani náhodou“. „Někteří lidé vyznávající adrenalin si ale zřejmě nedají říct,“ podotýká. „Ministerstvo zahraničí od doby, co v oblasti propukl konflikt, doporučuje striktně vyhnout se cestám do této země,“ zdůrazňuje Lagronová. Podle ní Černínský palác řeší i několikrát do měsíce podobné případy Čechů, kteří se v jiných nebezpečných zemích, často vlastní neopatrností, ocitli v problémech.

„Většinou se tyto případy nedostanou se do médií, protože to ani není v zájmu těch lidí. Probíhají diplomatické konzultace a lidé se často dostanou domů rychleji výměnou za to, že z toho nebude zbytečné drama,“ říká mluvčí.

Ministerstvo nedoporučuje jezdit například do Afghánistánu, Iráku, Libye, Sýrie, ale třeba i do některých oblastí Turecka, Mexika nebo Ruska. „Pokud tam někdo mermomocí musí jet, měl by se zaregistrovat do systému DROZD na stránkách ministerstva, díky němuž pak s dotyčným můžeme být v kontaktu,“ radí Lagronová.

Čtěte také: Uneseného Kaddáfího syna osvobodila libanonská policie

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články