1 Diplomat bez servítek

Britský diplomat o Putinovi: Násilnický, prolhaný a bezohledný

NOVÉ

Nelichotivými slovy označil britský velvyslanec v USA Peter Westmacott ruského prezidenta Vladimira Putina. Diplomat se o Putinovi pro televizní stanici MSNBC vyjádřil jako o „násilnickém, prolhaném a bezohledném“ člověku. Upozornil na to deník The Independent.

Britský diplomat se výroku dopustil při živém vysílání, když byl dotázán, aby Putina zhodnotil v rámci debaty o nutnosti dalších sankcí vůči Rusku kvůli jeho podpoře separatistů.

„Ohraná písnička KGB, která je pouhou snůškou lží, nikoho nepřesvědčí,“ řekl Westmacott v reakci na tvrzení Ruska, že do konfliktu nezasahuje. A na otázku moderátora, jaká tři adjektiva by vybral pro charakteristiku Vladimira Putina, pak ještě přitvrdil:

„Nejsem žádný poeta, ale asi bych řekl násilnický, prolhaný, když si vzpomenu na všechny jeho lži, a nejspíš také bezohledný. Putin si myslel, jak na tom není dobře, když Ukrajině ukradl Krym. Teď už to s ním však tak slavně nevypadá,“ řekl na svůj diplomatický post poměrně silnými slovy.

Podle Westmacotta už protiruské sankce začínají mít kýžený dopad. Je však potřeba vyvinout další úsilí, které by zastavilo dodávky zbraní, ukončilo vzájemné ostřelování a dosáhlo oboustranného příměří.

Velvyslanec se proto vyslovil pro další posílení sankcí. „Potřebujeme vystupňovat odpověď, protože Putin nedodržuje nic z podmínek stanovených při setkání v Normandii. Naopak sledujeme, jak Rusko na hranicích zasahuje stále víc,“ uvedl. Sestřelení malajsijského letadla, při němž zemřelo všech 298 lidí na palubě, pak označil za zvěrstvo.

Čtěte také: Putin: největší veřejný nepřítel Západu na obálkách časopisů

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.