Mobilní radary má české armádě dodat Izrael. Za 2,9 miliardy

PROTIVZDUŠNÁ OBRANA ČR

Mobilní radary má české armádě dodat Izrael. Za 2,9 miliardyNOVÉ
Anténa radaru EL/M-2084 Foto: FOTO: Wikimedia Commons/United States Missile Defense Agency
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Mobilní radary české armádě by měl nejpozději do roku 2021 dodat Izrael. Řekl to ve středu ministr obrany Martin Stropnický (ANO) poté, co kabinet informoval o výsledcích tendru. Česko by tak měl chránit radar, který je součástí systému Iron Dome. Izrael jej používá při ochraně svých měst před palestinskými raketami.

Komise vybírala ještě z francouzské a švédské nabídky. Za osm radarů by mělo Česko zaplatit podle tendru 2,9 miliardy korun bez DPH. Významná část výroby bude v Česku, uvedl ministr. Na zakázce bude spolupracovat pardubická firma Retia.

Nové 3D radiolokátory MADR mají nahradit zastaralé radary sovětské výroby a zajistit armádě přehled o vzdušné situaci ve výškách od 100 do 3000 metrů. Ve spolupráci s plánovanou náhradou protiletadlového raketového komplexu 2K12 KUB zajistí aktivní protivzdušnou obranu. Součástí zakázky je zabezpečení logistické podpory po dobu dvacetileté technické životnosti.

Stropnický připomněl, že radary sovětské výroby mají několikanásobně překročenou životnost. Komise se 32 členy posuzovala podle něj 105 základních kritérií a přes čtyři stovky parametrů nabídek. „Doporučila vybrat nabídku Izraele. Je to jeden z nejmodernějších systémů vůbec. Významná část výroby bude v České republice,“ řekl novinářům na tiskové konferenci po jednání vlády.

Do Vánoc by se mělo začít hovořit o podobě smluv, podepsány by měly být v polovině příštího roku, řekl ministr. První část radarů by měla mít armáda k dispozici v roce 2019, ke kompletní obměně by pak mělo dojít nejpozději v roce 2021, uvedl Stropnický.

Izraelci by měli do Česka dodat radar od státního podniku Elta Systems, který vyrábí systém Iron Dome. Je schopen nejenom zjistit raketový útok, ale i vyhodnotit, kam raketa dopadne, a v případě nebezpečí útoku na zalidněnou oblast ji sestřelit. Elta české armádě nabídla radar ELM 2084 MMR (Multi-Mission-Radar, radar pro více rolí), který je součástí tohoto systému. Již před rokem se izraelská firma dohodla se společností Retia, že se tato česká firma bude na výrobě radaru v případě úspěchu v tendru podílet.

„Bylo by ideální, aby se na nákup těchto radarů navázalo dalšími akvizicemi. Radar značky IAI Elta totiž neslouží jen pro navádění systému Iron Dome, který se stará o ochranu proti dělostřeleckým granátům a raketám (neboli C-RAM, Counter Rockets, Artillery and Mortar), ale i pro navádění komplexu protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu SPYDER. A jelikož si Armáda ČR hodlá perspektivně pořizovat oba druhy obranných systémů, bylo by logické vybrat právě SPYDER a Iron Dome, protože jejich zapojení do jednotné obranné soustavy by díky těm radarům bylo samozřejmě mnohem snadnější než v případě jiných typů,“ řekl vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr pro deník Echo24.cz.

Zároveň pochválil, že radar má dodat právě Izrael. „Izraelci dlouhodobě patří mezi dodavateli radarů na absolutní špičku, ale v tomto případě mohli nabídnout nejen výbornou techniku, ale i reálné bojové zkušenosti, protože jejich radar jako jediný prošel „ostrým“ bojovým nasazením. Jako součást systému Iron Dome prokázal vysokou účinnost. Izraelci navíc permanentně provádějí modernizaci svých zbraňových systémů a snaží se všechno navrhovat modulárně, aby výsledný systém plnil co nejvíce úkolů. Ostatně ten radar se označuje i jako MMR, tedy Multi-Mission Radar. Dalším důvodem pro výběr zřejmě bylo rozsáhlé zapojení českého průmyslu, protože izraelská firma IAI Elta již delší dobu spolupracuje s pardubickou společností Retia, která náleží do skupiny Czechoslovak Group a patří mezi hlavní české výrobce radiolokační techniky,“ dodal Visingr.

Čtěte také: Rusko postaví nový radar. Bude mít dosah až 6 000 kilometrů

Sobotka: Obnovení debat o radaru v Česku je sc-ifi

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články