Ovčáček přinesl „důkaz”. Prezidentské letadlo čekalo čtyři minuty

Hradní výmluvy

Ovčáček přinesl „důkaz”. Prezidentské letadlo čekalo čtyři minutyAKTUALIZOVÁNO
Miloš Zeman a Jiří Ovčáček Foto: FOTO: Jan Zatorsky
3
Domov

Echo24

Zaujetí prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka pro boj s tzv. pražskou kavárnou nezná meze. Nyní se tento hradní úředník snaží i za pomoci urážek zdůvodnit zpackanou účast české delegace na  pohřbu bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče.

Česká delegace v čele s prezidentem Milošem Zemanem, ve které byl také exprezident Václav Klaus, dorazila na čtvrteční poslední rozloučení s Michalem Kováčem na Bratislavském hradě tak pozdě, že se slovenskému státníkovi mohla poklonit až na nádvoří. Tedy v době, kdy už vojáci vezli rakev na lafetě děla.  

Ovčáček postupně zveřejnil několik vzájemně si odporujících verzí toho, proč česká delegace dorazila pozdě. Podle zatím poslední verze nemohlo za zpoždění ani počasí, ani dohoda se slovenskou stranou, ale to, že Řízení letového provozu dalo při odletu z Prahy přednost jinému letadlu. Podle Ovčáčka se bude touto záležitostí dokonce zabývat i prezident Zeman na schůzce s ministrem dopravy Danem Ťokem.

Poté, co Řízení letového provozu odmítlo, že by zpoždění vzniklo kvůli nim, přispěchal Jiří Ovčáček v noci na sobotu s novým “důkazem” – na Facebooku zveřejnil záznam instrukcí letových dispečerů pro posádku prezidentského letounu. “Zde je důkaz, že letadlo s panem prezidentem (CAF001) muselo vyčkávat kvůli jinému letadlu,” napsal prezidentův mluvčí a připojil zápis pokynů.

Foto: Facebook Jiřího Ovčáčka

Podrobnější náhled najdete ZDE.

Z něj však vyplývá jen to, že prezidentské letadlo muselo počkat před startem z Prahy čtyři minuty. V 10.45 pak dostalo povolení ke startu. 

Prezidentův mluvčí také označil články informující o zpoždění prezidentské delegace za „dno české žurnalistiky“. Novináři podle něj zneužili „státního pohřbu slovenského státníka k útokům na pana prezidenta“.

Čtěte také: Hrad otočil. Nejprve zpozdilo Zemana počasí, později zpoždění odmítl