2 Kremelskě prsty

Pod dozor Moskvy se dostávají i české slovanské spolky

NOVĚ

Zastánci a propagátoři kremelské politiky přebírají po spolcích ruských krajanů a české pobočce pravoslavné církve otěže i v tuzemských slovanských spolcích. Například Českomoravský slovanský svaz se v lednu zbavil předsedy, který si dovolil veřejně vystoupit proti výrokům označujícím Ukrajince za fašisty.

Docent Vojtěch Merunka vyučuje informatiku na ČVUT a je také vynálezcem „novoslovanštiny“, jakéhosi slovanského esperanta. Loni v září se stal předsedou sdružení Českomoravský slovanský svaz (ČMSS), které má propagovat slovanskou kulturu a vzájemnost. Ve funkci ale vydržel pouhé čtyři měsíce.

V září na semináři konaném v Poslanecké sněmovně pod záštitou jejího místopředsedy Vojtěcha Filipa (KSČM) kritizoval některé vystupující, kteří současnou kyjevskou vládu a hnutí Majdan označovali za fašistické. „Co když ti Ukrajinci, které jsme viděli za druhé světové války v Kyjevě hajlovat, to dělali jen proto, že jejich národ měl otřesnou zkušenost se stalinským režimem a tehdy si mysleli, že je německá armáda přijela osvobodit?“ zeptal se tehdy auditoria Merunka.

Minulý měsíc se část předsednictva ČMSS rozhodla, že Merunku sesadí a z poloviny obmění i šestnáctičlenné předsednictvo spolku, který má necelou stovku členů. Sesazené členy vedení, z nichž se někteří v minulosti snažili navazovat spíše na tradice Velké Moravy a spolupráci se slovanskými zeměmi v EU než vzývat orientaci na Rusko, „zdravé jádro“ obvinilo ze snah „destabilizovat a rozbít mezinárodní slovanské hnutí a vzájemné přátelské vztahy mezi slovanskými národy“.  Zakladatel ČMSS Zdeněk Opatřil, absolvent politické školy v Moskvě, v oficiálním prohlášení dále argumentoval Merunkovým „skandálním protislovanským vystoupením“ a označil jej za „rozvraceče, destabilizátora a odpůrce zejména východních Slovanů. “Merunka....nastoluje nenávist – xenofobii k východním Slovanům, zejména Rusům,“ pokračuje Opatřil na jiném místě slovníkem známým spíše z 50. let.

Peníze ze středočeského hejtmanství

„Zaznívaly tam různé názory, ale takhle to zdivočelo až během posledního roku,“ říká o slovanském spolku Merunka, který se svým odvoláním nesouhlasí, protože podle něj neproběhlo v souladu se stanovami sdružení. „ČMSS je registrován jako nepolitický spolek, přitom má úzké vazby na Progresivní socialistickou stranu Ukrajiny, která zneužívá slovanskou vzájemnost a ruské pravoslaví k vyvolávání rozporů mezi ukrajinskojazyčným a ruskojazyčným etnikem na území Ukrajiny,“ tvrdí odvolaný předseda Merunka. Právě předsedkyně zmíněné strany Natalija Vitrenková vystoupila na pozvání proruských členů v ČMSS na inkriminovaném semináři v českém parlamentu, který přispěl k Merunkovu konci.

„Změny nenastaly jen kvůli vystoupení pana Merunky v parlamentu. Zakládal mezi členy myšlenková schémata, která nebyla v souladu s tím, jak svaz chce fungovat,“ říká „generální ředitel“ ČMSS Petr Synek, ale o jaká „myšlenková schemata“ šlo, už nechce upřesnit. ČMSS získává na svou činnost granty ze středočeského hejtmanství, naposledy šlo o 80 tisíc korun. „Využíváme to na pořádání folklorního festivalu,“ tvrdí Synek, který podniká v úpravě vody. Hlavní ideolog ČMSS Opatřil se k situaci ve spolku nechtěl vyjádřit.


ČMSS se propojil s nově zaregistrovanou organizací nazvanou Všeslovanský výbor, která je podřízena stejnojmennému spolku se sídlem v Moskvě vedenému absolventem sovětské vojenské školy Nikolajem Kikeševem. „Zřejmý cílem je dostat některé české slovanské spolky pod ruský dozor,“ obává se Merunka. Ve vedení ČMSS zůstává i nadále například Taťjana Střelcová, dcera bývalého sovětského rozvědčíka a manželka českého podnikatele a bývalého důstojníka StB Igora Střelce, mimo jiné sponzora filmu o Cyrilu a Metodějovi.

Dalším aktivním spolkem je Slovanský výbor, který má na 500 členů a sídlí v pražské ulici Politických vězňů ve stejné budově jako Komunistická strana Čech a Moravy. „Požadujeme aby se západní státy přestaly vměšovat do vnitřních záležitostí Ukrajiny a všech slovanských států a přestaly podporovat banderovské fašisty a oligarchy s cizími pasy, ovládajícími nyní politiku Kyjeva,“ píše se v prohlášení Slovanského výboru z minulého týdne.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.