Teror v Berlíně. Kamion vjel na vánoční trh, 12 mrtvých, 45 zraněných

Teroristický útok na Berlín

Teror v Berlíně. Kamion vjel na vánoční trh, 12 mrtvých, 45 zraněnýchAKTUALIZUJEME
Nákladní vůz vjel na vánoční trhy plném lidí. Foto: Foto: Twitter /Old Holbornski / @Holbornlolz
Svět

ly Echo24

Berlín zažil s největší pravděpodobností velký teroristický útok. Nákladní auto, podle deníku Bild řízené zřejmě imigrantem z Pákistánu nebo Afghánistánu, vjelo v pondělí po osmé hodině večer na berlínské náměstí Breitscheidplatz, kde se zrovna konají vánoční trhy. Podle policie bylo na místě nejméně devět mrtvých a 45 lidí skončilo v nemocnici, mnozí s těžkými zraněními. Deník Bild uvedl v noci, že zemřelo už 12 lidí. Podle médii existovaly náznaky možného útoku na trhy již několik dní. Ministr vnitra Thomas de Maiziére v noci sdělil, že Berlín zřejmě zažil teroristický útok. Na místě spolujezdce byl nalezen zastřelený muž. Reuters uvedl, že jde o Poláka asi původního řidiče ukradeného polského kamionu, o půlnoci ale informaci dementoval. Policie zadržela údajného skutečného řidiče na útěku, kterým měl být podle deníků Die Welt a Bild Pákistánec nebo Afghánec, registrovaný v únoru jako imigrant. Polský majitel kamionu tvrdí, že kamion mohl být unesený. S jeho řidičem se prý nešlo již v pondělí odpoledne spojit. K variantě ukradeného kamionu se v noci přiklonila i německá policie.

„Vůbec nezpomaloval,“ uvedla jedna svědkyně pro CNN. Nákladní vůz s polskou značkou vjel přímo na trhy na náměstí Breitscheidplatz v centrální berlínské čtvrti Charlottenburg, narazil do několika stánků a zanechal za sebou raněné a nejméně 9 mrtvých lidí. Podle Die Welt bylo na místě zřejmě zraněno na 50 lidí. V noci měli zemřít na následky zranění nejméně tři další lidé. Jiný svědek, Brit, který byl podle svých slov jen tři metry od kamionu, sdělil, že určitě nešlo o nehodu, že akce jevila jasné známky promyšlenosti.

Řidič nákladního vozu byl podle policie po útěku zatčen a je ve vazbě. Deník Die Welt informoval, že tento zadržený je Pákistánec nebo Afghánec. Deník Bild v noci už prolomil úřední tabu a sdělil, že muž byl registrovaný v únoru jako imigrant. V nákladním voze byl i spolujezdec, ten podle prvotních zpráv podlehl následkům srážky. Později Die Welt napsal, že byl zastřelený a že jde o Poláka, zřejmě původního řidiče vozu. Uvedla to i agentura Reuters, která ale svou zprávu o půlnoci dementovala.

Berlínský starosta Michael Müller (SPD) po 21. hodině uvedl, že situace je již pod kontrolou. Před půlnocí však úřady uvedly,  že nedaleko místa byl nalezen podezřelý předmět. Ministr vnitra Thomas de Maiziére později uvedl, že Berlín zřejmě zažil teroristický útok.

Podle německých médií již několik dnů existovaly náznaky, že může na trzích v Berlíně dojít k útoku. Policie řekla agentuře DPA, že incident vyšetřuje jako úmyslný útok. Některá německá média uvádějí, že bezpečnostní experti už hovoří o možném islamistickém pozadí.

Charlottenburg je čtvrť, kde žije mnoho ruských emigrantů. Trhy jsou umístěné přímo vedle široké hlavní silnice, kde je těžké udělat nějaké zábrany a pro takový útok je tím pádem příhodný, uvedl pro Českou televizi publicista Jaroslav Šonka. Náměstí se nachází blízko ulice Kurfürstendamm, která je oblíbenou nákupní třídou. Trh je jen asi 100 metrů od plotu berlínské zoo.

Nákladní vůz vjel podle listu Berliner Zeitung přes chodník na trh. Podle Die Welt pak ujel 50 až 80 metrů, až se zastavil těsně před vánočním stromem. Podle televizní stanice NTV je vůz černý a má polskou státní poznávací značku. Majitel transportní firmy Ariel Zurawski řekl polské televizi TVN24, že jeho bratranec řídil tento nákladní vůz do Berlína. Kvůli tomu, že vyložení nákladu bylo nečekaně přeloženo na úterý, měl bratranec jednu noc v Berlíně přečkat. Zurawski by však „dal ruku do ohně“ za to, že útočníkem jeho bratranec nebyl. Myslí si, že byl vůz ukraden. S bratrancem mluvil naposledy v pondělí v poledne, jeho žena se mu ale již okolo 16. hodiny nemohla dovolat, řekl TVN24. Němečtí vyšetřovatelé se už vydali za polským majitelem dopravní firmy. Kamion podle Zurawkého vezl do Německa několik tun těžkou konstrukci. Německá policie v noci na úterý na svém Twitteru uvedla, že kamion byl zřejmě ukradený, ale už na polském území, což vnáší do případu další nejasnosti.

Okolí místa neštěstí policie uzavřela a byly povolány zvláštní jednotky. Na místě zasahovaly sanitky a odvážely raněné do nemocnic, povoláni jsou i lékaři, kteří nemají nyní službu. Na sociálních sítích pak policie vyzývá občany, aby k místu činu nechodili a zdrželi se šíření zavádějících informací, ale i videí a fotografií z místa činu a respektovali tak soukromí mrtvých i raněných. Facebook rovněž aktivoval funkci Safety Check, díky kterému mohou lidé dát svým přátelům vědět, že jsou v pořádku.

Německá kancléřka Angela Merkelová vyjádřila soustrast s oběťmi útoku. „Truchlíme pro mrtvé a doufáme, že raněným můžeme pomoci,“ uvedl její mluvčí Steffen Seibert. Kondolence posílají i další němečtí a světoví politici. Europoslanec a regionální lídr Alternativy pro Německo (AfP) několik minut po útoku neopustil stranickou ideologii, když z útoku obvinil právě Merkelovou, jsou to prý „její mrtví“.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) zatím nemá informaci, že by mezi mrtvými či raněnými byl nějaký Čech. Také nemá potvrzeno, že by se jednalo o teroristický útok. Po dohodě s policejním prezidentem však oznámil, že od úterý bude v českých ulicích více policistů, kteří budou chránit místa s vysokou koncentrací osob. V úterý se podle ministra sejde takzvaná zpravodajská skupina, která by případně mohla rozhodnout, zda zvýšit stupeň ohrožení terorismem. „Zatím ty informace k tomu nesměřují,“ dodal Chovanec.

V jihofrancouzském letovisku Nice večer 14. července najelo nákladní auto do davu lidí oslavujících státní svátek a zabilo 86 lidí. Útočníkem byl 31letý Francouz tuniského původu, policie jej zastřelila.

Čtěte také: Dvanáctiletý irácký Němec se prý chtěl odpálit na vánočním trhu