Vyhledávání zmizelo. Živnostník už státní zakázku jen tak nenajde

Klacky pod nohy živnostníkům?

Vyhledávání zmizelo. Živnostník už státní zakázku jen tak nenajdeNOVÉ 1
Domov
Michaela Cápová

Drobní živnostníci si stěžují, že jim Ministerstvo pro místní rozvoj komplikuje přístup k veřejným zakázkám. Ve Věstníku veřejných zakázek už totiž nemůžou vyhledávat fulltextově, ale nově pomocí speciálních CPV kódů. Seznam těchto kódů přitom čítá skoro 10 tisíc položek. Rezort Karly Šlechtové (ANO) změnu zdůvodňuje hardwarovou náročností fulltextového vyhledávání.

Drobní živnostníci změnu ve vyhledávání, kterou přinesla novela zákona o zadávání veřejných zakázek, kritizují. Říkají, že jim zkomplikovala práci, kdežto větší firmy, které si za služby nabízející vyhledávání veřejných zakázek platí, zvýhodňuje.

V původní verzi Věstníku veřejných zakázek bylo možné vyhledávat zakázky fulltextově. Zájemce tedy mohl zadat klíčové slovo, například „úklid“ a hned se mu zobrazily odpovídající poptávky. V nové verzi věstníku však musí pro konkrétní činnost zadat některé z nabídky 9500 CPV kódů. U klíčového slova „úklid“ je to nyní až 10 kódů, které navíc nelze zadávat současně.

Ministerstvo změnu ve vyhledávání odůvodňuje hardwarovou náročností u fulltextového vyhledávání. „Ve věstníku je ročně uveřejňováno přes 50 tisíc formulářů, použití fulltextového vyhledávání proto představovalo hardwarově nejnáročnější úkon, a to při zcela neuspokojivých, resp. zavádějících výsledcích,“ uvedlo k tomu ministerstvo.

Podle Ministerstva pro místní rozvoj fulltext zadavatelům vyhledávání spíše komplikoval, než aby ho zjednodušoval, protože docházelo k prohledávání všech polí formuláře. CPV kódy nejpřesněji vystihují předmět veřejné zakázky, dodalo ministerstvo. „Konkrétní kódy i nadřazené kategorie CPV kódů lze získat prostřednictvím Číselníku NIPEZ, který byl z důvodů vyhledávání a identifikace CPV kódů vytvořen. Provozovatel Číselníku je schopen vytvořit i seznam CPV kódů, které odpovídají potřebám uživatelů,“ sdělilo ministerstvo.

Současně ministerstvo přiznalo nedostatky ve vyhledávání v názvu veřejné zakázky. „Je pravdou, že v současné době systém umožňuje vyhledávání neúplného slova pouze u prvního slova. Nicméně, vyhledávání v tomto poli bude samozřejmě rozšířeno tak, jak tomu bylo na původní verzi VVZ, a to hned poté, co bude dokončena kompletní aktualizace databáze a poté její kompletní reindexace, které zajistí zlepšenou funkčnost vyhledávání v tomto poli formuláře,“ dodali zaměstnanci ministerstva.

Čtěte také:

Podnikatelé pod palbou. Paušály se mnohde už nevyplatí

Rodné číslo na účtenkách? Podnikatelé se bojí zneužití dat