Zpackané oplodnění. Přes dvacet žen má nesprávné spermie

Zpackané oplodnění. Přes dvacet žen má nesprávné spermieNOVÉ
Svět

Chyba v procesu

ls Echo24

Nizozemské zdravotnické zařízení se dostalo do velkých problémů. U šestadvaceti žen existuje pravděpodobnost, že při umělém oplodňování došlo k záměně spermatu. Otcem tak může být úplně jiný muž z jiné země, než jaké ženy očekávaly. Zařízení je v současné době vyšetřováno, uvádí server CNN.

Vyšetřování na Univerzitním zdravotnickém centru v Utrechtu se zaměřuje na polovinu dubna roku 2015 do poloviny listopadu 2016. Vyšetřovatelé zatím přišli na šestadvacet žen, u kterých je pravděpodobnost, že mohou mít v těle sperma od jiného muže, než od zamýšleného otce.

Zařízení zatím celou věc nekomentovalo, uvedlo pouze, že se jedná o „chybu v procesu“. Dále ve vyšetřování vyšlo najevo, že některá zmražená embrya jsou také oplodněna nesprávnými spermiemi. Všechny ženy byly zatím zdravotnickým centrem informovány. „Snažíme se být transparentní, jak je to jen možné,“ řekl mluvčí zdravotnického centra Paul Geurts pro CNN.

Mluvčí na další dotazy také uvedl, že pravděpodobnost, že spermie jsou jiné než od zamýšlených otců, je malá. Dodal ale, že pokud existuje jen malá možnost, nelze ji úplně vyloučit.

Ženy byly léčeny intracystoplasmatickou injekcí spermií, při které se pomocí mikropipety zavede spermie přímo do vajíčka. Technika má pomoci párům s těžkou poruchou plodnosti, u kterých selhal pokus o oplodnění pomocí klasického umělého oplodnění.

Čtěte také:

Polsko uzákonilo oplodnění ‚in vitro‘, konzervativci se zlobí

Další návrh Marksové: Umělé oplodnění pro nezadané ženy i lesby

Související články