‚Špinavá kampaň proti Trumpovi. Tyto metody jsou v Rusku minulostí‘

Reakce na americké volby

‚Špinavá kampaň proti Trumpovi. Tyto metody jsou v Rusku minulostí‘NOVÉ 1
Svět

Šéf dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin dnes odsoudil „bezpříkladně špinavou kampaň“, kterou prý vedli američtí demokraté a vláda Baracka Obamy proti republikánu Donaldu Trumpovi. Všechny síly podle Volodina vrhli na to, aby se Trump prezidentem nestal. „Možná právě proto tato bezpříkladně špinavá kampaň Trumpovi zajistila vítězství. Lidé se prostě naštvali a podpořili jeho kandidaturu,“ řekl Volodin televizi NTV.

V Rusku jsou podle něj takové špinavé metody už minulostí. „U nás jsou (volby) daleko korektnější, podobný tlak na voliče neexistuje,“ poznamenal šéf parlamentu.

Trumpovy názory na boj s terorismem, na budování „plodných“ rusko-amerických vztahů a obhajobu národních zájmů jsou shodné se stanoviskem prezidenta Vladimira Putina, řekl dále Volodin. „Přesně to, co Trump říkal, říká i náš prezident. Názory Trumpa jako člověka, který miluje svou zemi a chrání její zájmy, jsou nám blízké. Bude-li realizovat to, o čem hovoří, zásadně to změní situaci,“ uvedl ruský politik.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová dnes na facebooku napsala, že Evropa je zděšená z Trumpova vítězství, protože se „v posledních letech odnaučila samostatně myslet a jednat“. Evropské státy prý zničily své vztahy s Ruskem na pokyn dřívější vlády USA. V mimořádně útočném komentáři Zacharovová uvedla, že Evropa „nechce otevřít oči, protože by musela přiznat, že je odtržená od reality, že král je nahý“.

 

Ruská média dnes publikují slova kremelského mluvčího Dmitrije Peskova, který novinářům v New Yorku řekl, že Trump by mohl přesvědčit Severoatlantickou alianci, aby stáhla své jednotky od hranic s Ruskem. Republikánský prezident by „mohl přesvědčit NATO, aby zpomalilo své rozšiřování nebo aby stáhlo své síly od hranic s Ruskem,“ konstatoval mluvčí prezidenta Putina.

Trump se o vztazích s Ruskem několikrát během volební kampaně zmínil. Putina pochválil jako schopného politika a Rusko označil za žádoucího spojence v boji proti Islámskému státu. Vstřícné Trumpovy poznámky vyvolaly kritiku demokratického tábora protikandidátky Hillary Clintonové.

Čtěte také: Ruští politici uvítali vítězství Trumpa potleskem

Rusko kritizuje Západ: Neudrželi jste syrské islamisty na uzdě