Rusko kvůli sankcím opustí přes 200 amerických diplomatů

Ruská reakce na americké sankce

Rusko kvůli sankcím opustí přes 200 amerických diplomatůNOVÉ
Putin a Lavrov Foto:

Foto: Reuters Pictures

1
Svět

Z Ruska by mělo odejít 200 až 300 příslušníků amerického diplomatického zastoupení. Agentuře Ria Novosti to v pátek řekl nejmenovaný zdroj z Moskvy. Ke snížení počtu diplomatického a technického personálu USA v Rusku v pátek vyzvalo ruské ministerstvo zahraničí, od 1. září by zde mělo pracovat pouze 455 lidí. Kolika osob se bude toto rozhodnutí týkat, oficiálně oznámeno zatím nebylo.

Podle zdroje agentury pracuje v současné době na všech amerických zastupitelských úřadech v Rusku přibližně 600 až 700 osob. „Snížení jejich počtu tak bude velmi bolestivé,“ cituje agentura svého spolupracovníka. Agentura Reuters dříve uvedla, že na všech amerických zastoupeních v Rusku pracuje asi 1100 lidí. V tomto počtu však jsou zahrnuti nejen občané USA, ale také Ruska. Jen na velvyslanectví USA v Moskvě působí okolo 300 amerických občanů.

Moskva také od 1. srpna uzavře rekreační objekty využívané zaměstnanci amerického velvyslanectví v Moskvě. Reaguje tak na návrh nových amerických sankcí proti Rusku, které v úterý odhlasovala americká Sněmovna reprezentantů a v noci na pátek i Senát.

Oba kroky mají být symetrickou reakcí na obdobné prosincové rozhodnutí bývalého prezidenta USA Baracka Obamy, na které Rusko tehdy nereagovalo v naději, že je nastupující prezident Donald Trump zruší. Ruské ministerstvo zahraničí v pátek současně varovalo, že pokud se Washington rozhodne vyhostit další ruské diplomaty, bude Moskva reagovat obdobně.

Nové sankce proti Rusku, Íránu a Severní Koreji, které schválily obě komory amerického Kongresu, může Trump vetovat nebo do deseti pracovních dnů podepsat. K přehlasování jeho případného veta je zapotřebí dvoutřetinová většina v obou parlamentních komorách, kterou podle všeho stoupenci sankcí mají k dispozici. Trumpovo stanovisko k sankcím není jasné, prezident po zvolení prosazoval vůči Moskvě vstřícnost. Parlamentem odhlasovaný zákon postihuje klíčová odvětví ruského hospodářství a rozšiřuje již platná omezení.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Američtí poslanci schválili sankce nové proti Rusku i KLDR. Trump váhá