Rektor UK budovu po výbuchu chce. Zaplatí 101 tisíc z vlastního

Spor o budovu

Rektor UK budovu po výbuchu chce. Zaplatí 101 tisíc z vlastního
Rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima chce budovu na Smetanově nábřeží získat za každou cenu. Je ochoten investovat i vlastní peníze. Foto: wikipedia
1
Domov

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima boj o budovu na Smetanově nábřeží nevzdává. Nabídl dokonce, že zaplatí sto jedna tisíc korun ze svého. Doplatit tak chce místo státu cenu, za kterou zdemolovaný objekt zakoupil nový majitel. Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) však chápe prodej budovy jako uzavřenou záležitost.

Ministr dopravy Antonín Prachař včera na tiskové konferenci oznámil, že prodej budovy poničené výbuchem na Smetanově nábřeží je definitivní. Školy podle něj mohou jednat s novým majitelem o pronájmu. To by ale podle dnešní reakce rektora UK Tomáše Zimy znamenalo, že by do pronajatých prostor nemohly školy investovat veřejné ani státní peníze, a tudíž by zde nemohly provádět případné úpravy. Budova, poničená loňským výbuchem plynu, patří Ředitelství leteckého provozu, které spadá pod ministerstvo dopravy.

Prodej byl transparentní, nic se měnit nebude

Tento argument však ministr dopravy neuznává. „Proč by univerzita měla utrácet veřejné a státní finance, když se může domluvit s vlastníkem, který to zafinancuje podle požadavků univerzity. Nerozumím tomu, proč Česká republika chce utrácet veřejné prostředky za každou cenu,“ řekl serveru ECHO24.cz rozčíleně ministr Prachař. „Nebudeme podléhat žádným tlakům a lobby. Prodej byl naprosto transparentní, dodrženy byly všechny postupy a pod tlakem médií nebo kohokoliv jiného nebudeme měnit své názory,“ potvrdil tak definitivně rozhodnutí ponechat objekt novému majiteli.

Dosud neznámý majitel budovu zakoupil za cenu o 101 tisíc korun vyšší , než je cena odhadní, tedy 210 milionů korun. Prachaře neoblomila ani nabídka rektora Zimy, který napsal, že je připraven nabídnout ze svých osobních finančních prostředků onu částku 101 tisíc korun, aby stát v žádném případě netratil. Celý prodej podle vyjádření rektora budí podezření. Školy jako veřejné instituce se totiž nemohly aukce zúčastnit.

Prachaře prosily univerzity i ministr školství

Zástupci Univerzity Karlovy i Akademie múzických umění v Praze zaslali v březnu ministrovi dopravy dopis, ve kterém uvedli, že jsou schopni garantovat úhradu ceny ve výši aktuálního znaleckého posudku z ledna, tedy 210 milionů. Žádali také, aby ministr využil své právo konečného rozhodnutí a prodej objektu soukromé osobě zrušil. To však Prachař odmítl.

Podle informací ministra Prachaře bude v objektu po jeho rekonstrukci také galerie. „S vlastníkem jsem jednal, a jak se dohodl s galerií, tak je připravený jednat s univerzitami. Do toho nebude zasahovat žádný státní úředník a ministr dopravy už vůbec ne,“ dodal Prachař.

Záměr prodat objekt univerzitě a Akademii múzických umění v Praze má plnou podporu ministra školství Marcela Chládka (ČSSD), který ohledně této záležitosti s oběma vysokými školami jedná. Chládek také žádal ministra dopravy, aby byla budova prodána školám. Hlavním argumentem je především záruka nekomerčního využití objektu. Školy zde chtějí vytvořit minikampus, a nenásilně tak propojit studenty nejen napříč fakultami, ale i univerzitami.