1

Proč maminka Andrejovi neřekla, že se čápi vracejí?

Témata: ,

Andrej Babiš na první čtvrtletí roku 2017 asi nebude vzpomínat jako na nejšťastnější období svého života. Jako kdyby nestačilo, že musí neustále bojovat s démonickými silami temného Matrixu a vymýšlet, za co všechno může Kalousek, má najednou spoustu dalších nečekaných problémů. Určitě by ho třeba nenapadlo, že bude muset hledat novou účetní, která to nedělala poprvé. A stále nevyřešená kauza jeho dluhopisů, kolem nichž se vznáší hned několik podezření, není jediná. Do toho přišlo jaro, a tak už zase přiletěli čápi. Jeho maminka byla zřejmě natolik zaměstnaná snahou, jak malého Andreje přihlásit do komunistické strany, aby se měl dobře, že už mu nestihla prozradit, že když je někde čapí hnízdo, ptáci se tam napřesrok vrátí. Že nezmizí jako fosfáty v Maroku. A jako by nestačilo, že už zase přiletěli čápi, ještě s sebou přinesli Faltýnka. Evropská komise udělila Česku pokutu 22 milionů korun za střet zájmů Babišovy pravé ruky při čerpání dotací.

Je zbytečné namáhat paměť, za celou dobu fungování toho „politického Matrixu“, toho „čtvrtstoletí marasmu“ se nestalo, aby ve vládě tak dlouho přežíval ministr, který má na krku tolik škraloupů. Ministři opouštěli kabinet za mnohem menší provinění, a když nechtěli, nakonec je předseda vlády odvolal. Z toho vyplývá jedno: na tahu teď není ani tak Andrej Babiš, protože on coby jánejsempolitik nemůže vědět, že jako tradiční politik by měl už dávno rezignovat. Na tahu je premiér Bohuslav Sobotka. Po sérii Babišových skandálů už nestačí zostřující se verbální vymezování, musejí přijít činy – nehledě na to, že jeho první místopředseda Chovanec hovoří o Babišovi jako o nebezpečí pro demokracii. Pokud si chce Sobotka zachovat důvěryhodnost a ukázat rozhodnost, která z něj zrovna nevyzařuje, měl by navrhnout Babišovo odvolání z vlády. Pravda, v kauze dluhopisů dostal Babiš od sněmovny čas na vysvětlení do konce dubna. Vzhledem k tomu, že jeho dosavadní pokusy nepůsobily zrovna přesvědčivě, nelze očekávat, že poslední pokus by měl dopadnout jinak. I kdyby Babiš nakrásně řekl pravdu, pak se: a) bude muset přiznat k podvodu, b) bude muset přiznat, že předtím lhal.

Existuje varianta, že prezident Miloš Zeman odmítne Babiše, s nímž si tolik notuje, odvolat. To na věci ale zas tolik nezmění, bude tu jasný premiérův akt a odhodlání. A to se mu bude na podzim docela hodit. Navíc obava, že by odchodem ANO z vlády, který by po snaze vyhodit „šéfa“ logicky následoval, musel padnout celý kabinet, je lichá. Lze předpokládat, že by TOP 09 i ODS na těch pár měsíců vládu za takových okolností podržely.

Pokud se Bohuslav Sobotka zalekne a před duem Babiš–Zeman couvne, může si v klidu začít odškrtávat jednotlivé dny do zasloužené volební prohry a vlastní cesty do politického zapomnění. Pak bude moci zpovzdálí sledovat, jak zde vzniká skutečný Matrix, jemuž sice tři roky dělal stafáž, ale který měl možnost zastavit.

Z nového čísla Konec thatcherismu. Jak volby změnily Velkou Británii

Echo týdne: Vkus Moniky Babišové ● Komentář: Zvrácení svobodných voleb ● Svět: Andrej Babiš na nás uvalil světovou zelenou revoluci ● Kauza: Skrytá, ale stejně reforma ● Civilizace: Hladem ku zdraví?

Anglické odcházení Co bude s Evropou, když Britové řekli exit
Klenot v čase snesitelném Rychlý běh s krumlovskou kartou

/
zástupce šéfredaktora

Začínal v roce 1991 jako elév v Lidových novinách. S krátkou přestávkou zde působil až do roku 1995, z pozice domácího redaktora to v převratné době dotáhl na editora titulní strany, tehdy to bylo až příliš snadné. Vystudoval bakalářské studium na FSV UK. Následovala léta v MF DNES, kde působil jako editor, šéfeditor a následně regionální koordinátor. S roční reportérskou přestávkou v časopisu Týden zůstal v MF DNES až do roku 2001. Následovala odbočka, která trvala pět let: spoluzakládal, spoluvedl a vedl IN Magazín Hospodářských novin, časopis primárně o cestování. V roce 2007 přišel vést nově vznikající zpravodajský web Týden.cz, k tomu se stal zástupcem šéfredaktora v Týdnu. Za dva roky přišla další změna: nastoupil jako zástupce šéfredaktora do Lidových novin a začal po letech opět více psát, převážně o zahraničních tématech i české politice. Počátkem roku 2014 nastoupil jako zástupce šéfredaktora do ECHO24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více