Chci být premiér. Když ne teď, tak příště určitě

TÝDENÍK ECHO

Chci být premiér. Když ne teď, tak příště určitěROZHOVOR 1
Domov
Daniel Kaiser
Sdílet:

Za tři týdny končí premiéru Bohuslavu Sobotkovi lhůta, dokdy má od ministra financí Andreje Babiše buď získat dostatečné vysvětlení jeho obchodů s dluhopisy a otázek kolem jeho financí, nebo vyvodit důsledky. Co by na jeho místě dělal šéf ODS Petr Fiala? A jak to má jeho strana s Babišem od podzimu 2017 dál?

Rozhovor byl publikován v Týdeníku Echo. Jeho celou verzi si můžete přečíst na stránkách EchoPrime nebo v Týdeníku Echo po zakoupení předplatného  v našem internetovém obchodě zde.

Už tři roky říkáte, že vaše strana se zkonsolidovala a jde pomalu nahoru. A tři roky máte plus minus tytéž preference.

To, co říkám teď, neříkám tři roky. A pokud jde o preference – před půl rokem byly krajské volby, kdy jsme měli úplně jiný výsledek, než nám předpovídaly preference. O průzkumech víme oba, že v poslední době nevycházejí nejenom u nás, ale ani různě po Evropě. Sedm měsíců před volbami nemá moc cenu bavit se o tom, jak volby dopadnou.

Jinak: čím to, že po čtyřech letech v opozici nejsou občanští demokraté v průzkumech první nebo druzí?

Když jsem ODS přebíral, všichni kolem mi říkali, že strana, kterou přebírám, nemá šanci přežít. Spekulovalo se, kdo nás nahradí, jestli to bude topka, nebo Svobodní. To dneska nenapadne nikoho, ani vás. Vy se mě ptáte, proč nejsme nejsilnější. To je obrovská změna.

Není, pořád máte svých osm až deset procent.

Já nemám vůbec pochybnosti o tom, že půjdeme nahoru. Nebudu vám teď vyprávět – protože to vaše čtenáře už po právu nemusí zajímat –, jak jsme ozdravili stranickou kasu, že jsme skoro nulový koaliční potenciál dokázali zvednout na téměř nejvyšší koaliční potenciál v české politice. Život má různé fáze: byla fáze záchrany ODS, pak fáze obnovy důvěry a nabírání sil. Teď začíná fáze, kdy to všechno můžeme prodat.

Stará debata, jestli na pravici budete dominovat vy, nebo topka, už myslíte pominula?

Já přeji topce všechno dobré. Omezím se na konstatování, že kdo bude volit nás, má jistotu jasné pravicové politiky i toho, že jeho hlas nebude ztracen.

Co dvoukoalice lidovců se starosty, považujete je za potenciální konkurenty na pravici?

Já se starám o naši stranu, o naši politiku. A nechci spekulovat, jak to celé dopadne. Ale co si mám myslet, když se spolu dává dohromady strana, která tu s pány Babišem a Sobotkou nesla jejich politiku proti živnostníkům, a druhá, která tu politiku kritizovala? Třeba to někoho osloví. Kdo chce silnou pravici, musí volit nás, jiná možnost se mu ani nenabízí.

V 90. letech byla leitmotivem ODS společenská transformace po konci komunismu. Vidíte nějaké supertéma pro vaši stranu na obzoru dnes?

Máme čtyři základní programové celky: dobrá ekonomika, zjednodušení podmínek pro podnikání a boj s byrokracií, lepší vzdělání, konečně bezpečnost a zahraniční politika. Ale podle mě ještě nad tím je jedno velké téma: vracet politice smysl. My čelíme koblihám, populismu, marketingu, kdy večer neplatí, co se říkalo ráno. Naopak smyslem demokratické politiky je představit program, získat hlasy, program uskutečnit.

To je hrozně abstraktní. Václav Klaus junior aspoň slibuje boj s nastupující genderovou a zelenou totalitou.

Tak to má stejnou míru abstrakce jako já. A jestli řeknete lidem, že zrušíte EET, že zrušíte silniční daň nebo daň z nabytí nemovitosti, že zavedete daňovou stabilitu, myslíte, že vám budou vyčítat, že jste pro jejich potřeby moc abstraktní? Naopak, bude jim to připadat naprosto konkrétní. A mimochodem, vracet politice její smysl, postavit politický souboj na programu není tak banální.

Nespočívá ta výzva dneška pro konzervativní stranu v tom, aby zachytávala a civilizovaně kanalizovala začínající lidovou revoltu proti pokrokářům, kteří na Západě dominovali posledních deset dvacet let?

Ano. Já přeci dlouhodobě volám po tom, abychom se zbavili novodobých ideologií. Tam patří všechno, co asi máte na mysli: od genderismu přes politickou korektnost až po cosi, co jsem nazval integracionalismem – tedy integrace EU za každou cenu dál a dál jako ideologie. S tímhle vším my bojujeme, naprosto konkrétně.

Pokračování rozhovoru si můžete přečíst na stránkách EchoPrime nebo v Týdeníku Echo po zakoupení předplatného zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články