1 VRAŽDA OPOZIČNÍHO POLITIKA

Putinův kritik Boris Němcov byl zastřelen v Moskvě

, AKTUALIZUJEME

V pátek večer byl v centru Moskvy zastřelen bývalý ruský vicepremiér a v současnosti vyhlášený kritik Kremlu Boris Němcov. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na informace od zdroje.

„Neznámý vystřelil čtyřikrát na Borise Němcova. Politik na následky zranění zemřel,“ citovala agentura zdroj. Tiskové oddělení ministerstva vnitra později potvrdilo vraždu muže v Moskvě, který měl dokumenty na jméno Boris Jefimovič Němcov, dodal Interfax.

Němcov byl zasažen čtyřmi ranami do zad na mostě uprostřed Moskvy, nedaleko Kremlu. Když procházel přes most s neidentifikovanou ženou, zastavilo u nich bílé auto a zazněly čtyři výstřely. Pak auto rychle dojelo. Ministerstvo vnitra oznámilo, že spustilo speciální operaci na dopadení vrahů.

Před dvěma a půl týdny se Němcov svěřil, že má strach, že ho ruský prezident Vladimir Putin nechá odstranit. Ruský prezident nyní vraždu odsoudil.

Čtěte také: ‚Bojím se, že mě Putin zabije,‘ řekl Němcov 10. února

 

 

Jeden z nejznámějších a nejvýraznějších kritiků Putinova režimu Boris Jefimovič Němcov (9. října 1959, Soči – 27. února 2015, Moskva) byl liberálním politikem. V letech 1997–1998, v době prezidentství Borise Jelcina, zastával funkci vicepremiéra země. Původním povoláním je matematik a fyzik.

V letech 2007 až 2011 byl kvůli účasti na protestech třikrát zatčen. V jednom z případů byl odsouzen k 15 dnům vězení, což odsoudili američtí senátoři John McCain a Joe Lieberman. Organizace Amnesty International jej tehdy označila za vězně svědomí.

V roce 2010 se stal jedním z prvních signatářů opoziční kampaně s názvem Putin musí odejít.

V době příprav ZOH v Soči zveřejnil zprávu s názvem Zimní olympiáda v subtropech, která se zabývala výrazným předražením nových olympijských objektů a nízkou kvalitou jejich provedení. Němcov uvedl, že hry budou stát více než padesát miliard dolarů, přičemž rozkradeno z nich bude až šedesát procent.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.