Putinův kritik Boris Němcov byl zastřelen v Moskvě

VRAŽDA OPOZIČNÍHO POLITIKA

Putinův kritik Boris Němcov byl zastřelen v MoskvěAKTUALIZUJEME 1
Svět
Sdílet:

V pátek večer byl v centru Moskvy zastřelen bývalý ruský vicepremiér a v současnosti vyhlášený kritik Kremlu Boris Němcov. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na informace od zdroje.

„Neznámý vystřelil čtyřikrát na Borise Němcova. Politik na následky zranění zemřel,“ citovala agentura zdroj. Tiskové oddělení ministerstva vnitra později potvrdilo vraždu muže v Moskvě, který měl dokumenty na jméno Boris Jefimovič Němcov, dodal Interfax.

Němcov byl zasažen čtyřmi ranami do zad na mostě uprostřed Moskvy, nedaleko Kremlu. Když procházel přes most s neidentifikovanou ženou, zastavilo u nich bílé auto a zazněly čtyři výstřely. Pak auto rychle dojelo. Ministerstvo vnitra oznámilo, že spustilo speciální operaci na dopadení vrahů.

Před dvěma a půl týdny se Němcov svěřil, že má strach, že ho ruský prezident Vladimir Putin nechá odstranit. Ruský prezident nyní vraždu odsoudil.

Čtěte také: ‚Bojím se, že mě Putin zabije,‘ řekl Němcov 10. února

 

 

Jeden z nejznámějších a nejvýraznějších kritiků Putinova režimu Boris Jefimovič Němcov (9. října 1959, Soči – 27. února 2015, Moskva) byl liberálním politikem. V letech 1997–1998, v době prezidentství Borise Jelcina, zastával funkci vicepremiéra země. Původním povoláním je matematik a fyzik.

V letech 2007 až 2011 byl kvůli účasti na protestech třikrát zatčen. V jednom z případů byl odsouzen k 15 dnům vězení, což odsoudili američtí senátoři John McCain a Joe Lieberman. Organizace Amnesty International jej tehdy označila za vězně svědomí.

V roce 2010 se stal jedním z prvních signatářů opoziční kampaně s názvem Putin musí odejít.

V době příprav ZOH v Soči zveřejnil zprávu s názvem Zimní olympiáda v subtropech, která se zabývala výrazným předražením nových olympijských objektů a nízkou kvalitou jejich provedení. Němcov uvedl, že hry budou stát více než padesát miliard dolarů, přičemž rozkradeno z nich bude až šedesát procent.

Sdílet:

Hlavní zprávy