1 KOMENTÁŘ

Kýč pro naši dobu

Témata: ,

K účastníkům ekonomického fóra v Davosu promluvila také šestnáctiletá Švédka Greta Thunbergová, v emotivním projevu jim připomněla jejich osobní podíl na klimatické změně. Jistě byla vyslechnuta se zájmem a její slova oceněna patřičným aplausem. Z té dívky se stala celebrita boje proti laxnímu přístupu k environmentálním otázkám. Její vystoupení během studentské stávky ve Švédsku i při jiných příležitostech jsou hojně předkládána jako materiál k zamyšlení. Jak výmluvné. Jak je to všechno pohnutí a významné pokyvování hlavou kýčovité.

Nejde ani tolik o klimatickou změnu samu, jistě je pravda, že vztah části západních konzervativců k ochraně životního prostředí je někdy až klaunsky dětinský. Vozit po světě šestnáctiletou dívku, která – jak sama píše – jako autistka má sklon vidět věci černobíle – může sloužit tak nanejvýš k loudění afektovaných reakcí, uspokojení potřeby publika se lacině dojmout nad vlastním dojetím.

Šéfové mocných firem mohou zahrát etudku na téma angažovanost, soudobý progresivismus a jeho priority jsou pro korporace úplné požehnání, stačí dodržovat strategii, již psycholog Clay Routledge popsal slov „předstírat, že nám záleží na sociální spravedlnosti, a prodat díky tomu víc výrobků lidem, kteří předstírají, že nenávidí kapitalismus“. Svým způsobem je Greta Thunbergová vykořisťovaná, jakkoliv to jistě tak neprožívá.

Šestnáctiletá postižená dívka – to je skoro ideální charakteristika dnešní hrdinky (snad jenom příslušnost k nějakému utlačovanému etniku by se ještě hodila). Nedospělost Grety Thunbergové není její nevýhodou, naopak – obrací se přece ke společnosti, která je sama nedospělá a zakládá si na tom, stává se závislou na denním přísunu laciných emocí. A vyhovuje jí být krmena takovými či onakými floskulemi, problémy popisovanými v jednoduchých obrázcích a dalšími vymoženostmi sociálních sítí.

S radostí přijme tvrzení mladičké autistky, která svoje myšlení popisuje jako černobílé, protože ta černobílost a neschopnost empatie jsou výhodou. Bez nich by bylo těžké obsazovat role padouchů v našich privátních tyátrech a pak nad nimi velkolepě morálně vítězit a zase se u toho dojmout.

EchoPrime

od 249 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo v digitální podobě.

Více info

/
komentátor

Žije v Praze, poprvé publikoval v Kritické příloze Revolver Revue, pracoval v Lidových novinách, české sekci BBC, časopise Týden, opět v Lidových novinách, nyní v Echo24.cz. Od roku 1990 je příležitostným DJ na pražském Rádiu 1. V roce 2010 měl premiéru film Pouta podle jeho scénáře, na podzim 2013 vyšla jeho prozaická prvotina Mondschein, jeho druhou realizovanou předlohou by se letos na podzim měl stát snímek Místa.

Názory Více

Online zprávy Více