1 Napětí mezi Ruskem a USA

Pomsta? Rusové připravili americké diplomaty o parkovací místa

, NOVÉ

Témata: , ,

Poté, co USA nechaly uzavřít konzulát v San Francisku, obchodní zastoupení ve Washingtonu a odbočku obchodního zastoupení v New Yorku, Rusko zvažuje různá opatření, jak to Spojeným státům vrátit. Rozhodlo se například zrušit v některých městech vyhrazená parkovací místa amerických diplomatů. Informuje list Kommersant.

Ruský list Kommersant s odkazem na zdroje na ruském ministerstvu zahraničí uvedl, že Moskva připravuje opatření, která hodlá použít proti americkým diplomatům jako odvetu za nedávné uzavření ruských diplomatických budov v USA.

Američtí diplomaté přišli o svá vyhrazená parkovací místa například v Petrohradu. Zde je u amerického generálního konzulátu místo parkoviště udělaný nový přechod pro chodce. Místní obyvatelé si údajně na parkoviště, podle některých nelegální, stěžovali již delší dobu, ale k jeho zrušení došlo až teď. Parkování zmizelo i v Jekatěrinburgu, kde musí američtí a britští diplomaté parkovat po stranách vozovky.

Ministerstvo zahraničí podle listu také zvažuje omezení amerických diplomatů v Rusku, kteří mohou neomezeně jezdit mimo stanovené území kolem jejich zastupitelství. Ruští diplomaté s nižším a středním statutem mohou v USA cestovat 40 kilometrů od velvyslanectví. Vyšší diplomaté mohou v Rusku i USA cestovat neomezeně, ale těch amerických je víc, což podle Moskvy neodpovídá „principu rovnosti“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

USA naposledy nařídily uzavřít konzulát v San Francisku, obchodní zastoupení ve Washingtonu a odbočku obchodního zastoupení v New Yorku v reakci na vynucené snížení amerického diplomatického personálu v Rusku, což zase byla ruská odveta za americké sankce. „Je to jasné porušení vlastnických práv ruské strany,“ prohlásil ruský prezident Vladimir Putin na závěr summitu vůdců pěti rozvíjejících se zemí BRICS, tedy Číny, Brazílie, Ruska, Indie a Jihoafrické republiky v čínském městě Sia-men. „Proto pro začátek dám pokyn ministerstvu zahraničí obrátit se na soud. Uvidíme, jak efektivně zapracuje americký soudní systém,“ dodal.

Putin poznamenal, že je vzděláním právník, a připomněl, že vlastnické právo sestává ze tří prvků: práva věc držet, práva věc užívat a požívat její plody a užitky a práva s věcí nakládat. „Americká strana připravila ruský stát o právo užívat náš majetek,“ řekl. Uvedl také, že Rusko si vyhrazuje právo omezit početní stav personálu amerických diplomatických zařízení v Rusku až do úplné rovnosti se stavem na ruských diplomatických misích v USA, zatím to ale neudělá.

Vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy se přiostřily během ukrajinské krize a ruské anexe Krymu, válce v Sýrii, nebo podezření o ruských zásazích do amerických prezidentských voleb.

Čtěte také: Putinův spolupracovník nadával prokurátorovi. Kvůli odposlechům, kterými se baví celé Rusko

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.