Našel jsem biblickou pevnost krále Davida, tvrdí archeolog
Vzácný nález?
Izraelský archeolog Eli Shukron pravděpodobně objevil legendární biblickou pevnost, které se zmocnil král David při dobývaní Jeruzaléma. Nález tak znovu rozvířil diskuzi o zeměpisné přesnosti Bible. Informaci přinesla agentura AP.
„Toto je pevnost krále Davida, Sionská citadela, to co král David vzal Jebuzitům,“ říká Shukron, který před nedávnem opustil Izraelský památkový úřad a stal se lektorem archeologie a odborným průvodcem. „Celé místo můžeme přirovnat k biblické dokonalosti,“ chválí své „dílo“ v rozhovoru pro AP.
Pevnost se nachází v nejstarší obydlené části východního Jeruzaléma - Městě Davidově, nedaleko Hnojné brány a slavné mešity al-Aksá.
Stáří tvrze se Shukronovi podařilo určit díky úlomků keramiky, které byly na místě nalezeny. Podle výpočtů jsou stěny pevnosti více než 3800 let staré. Tedy o tisíc let starší než prozatím nejstarší objevené místo v Jeruzalémě – svatyně krále Herodese Velikého.
Pevnost tak určitě existovala ještě 800 let před tím, než na ni David zaútočil. Pravděpodobně ji vybudovali Jebuzité, od kterých ji později převzal. Tvrz měla údajně sloužit jako ochránce lokálního vodního pramenu. Píše se tak v druhé knize Samuelově, kdy David svým vojákům rozkázal, aby se pomocí vodní šachty dostali do tehdy dobře opevněného města Jeruzaléma. A právě tuto vodní šachtu se Shukronovi podařilo nalézt. Domnívá se, že sloužila k odvodu přebytečné vody z jezírka, ze kterého si tehdejší obyvatelé vodu nabírali.
Objev Eliho Shukrona tak pravděpodobně startuje sérií archeologických odhalení. Letos v dubnu byla na severu Izraele nalezena tři tisíce let stará faraonská hrobka a například loni v létě se archeologům povedlo nalézt ruiny Davidova paláce v Jeruzalémě.
Král David je jednou z mála historicky doložených postav Bible, o jeho existenci byly nalezeny písemné důkazy. Kromě toho se jedná o vysoce váženou biblickou postavu, která se zasloužila o založení Jeruzaléma - Svatého města.
V jedné ruce rýč, v druhé Bibli
Ronny Reich, který s Elim Shukronem spolupracoval do roku 2008, však s jeho teorií nesouhlasí. Tvrdí, že přece několik úlomků nalezené keramiky nestačí k potvrzení tak velkého nálezu. Své tvrzení ještě podporuje faktem, že ostatní nalezené zbytky keramiky jsou o sto let mladší než ty ostatní. „Spojení mezi archeologií a Biblí se stalo v posledních letech velmi problematickým,“ říká Reich.
Kritikové tvrdí, že někteří archeologové jsou tak draví, že v jedné ruce drží rýč a v druhé Bibli, ve snaze fakticky doložit biblické příběhy. Buď kvůli vlastnímu náboženskému přesvědčení, nebo aby dokázali, že i jejich práce přináší důležité výsledky.
Shukron však jakékoliv pochybnosti vyvrací a přesvědčeně o svém projektu říká: „Vím všechno o Davidově městě a na žádném jiném místě jsem neviděl tak velkou pevnost jako je tato.“
Dokud se však Shukronův objev nějakým zásadním způsobem nepotvrdí, budou turisté stále muset navštěvovat Spring Citadel – uměle vybudovanou pevnost s projekcemi, které simulují život před neskutečnými 3800 lety.