Švédsku se osvědčila 6 hodinová pracovní doba. Lidé jsou šťastnější

Švédsku se osvědčila 6 hodinová pracovní doba. Lidé jsou šťastnější 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Švédské firmy a další zařízení začínaly jako první v Evropské unii zavádět šestihodinovou pracovní dobu místo dosavadní osmihodinové. Lidé, kteří pracují denně o dvě hodiny méně jsou podle výsledků firem, které změnu již provedly, šťastnější a daleko produktivnější. Zkrácenou dobu práce nyní začíná zavádět stále větší množství firem.

,,Osmihodinová pracovní doba není tak efektivní, jak by si jeden mohl myslet. Zůstat soustředěný na specifickou práci po tak dlouhou dobu je obrovská výzva. Abychom se s takovým úkolem vypořádali přerušujeme práci jinými věcmi a děláme přestávky tak, aby se pro nás pracovní den stal snesitelnějším. Zároveň je pro nás i těžší vést soukromý život mimo práci,“ řekl byznys magazínu Fast Company Linus Feldt, generální ředitel vývojářské společnosti Filimundus, která šestihodinovou pracovní dobu začala minulý rok testovat.

V zemi se 9,5 miliony obyvatel se běžná pracovní doba pohybuje mezi 40 a 55 hodinami týdně. Zavádění zkrácené pracovní doby, která zatím není daná zákonem však začaly na základě výsledků vývojářské společnosti praktikovat desítky dalších firem a pracovišť.

Průkopníkem se přitom již před 13 lety stala pobočka japonské automobilky Toyota ve švédském Goteborgu. Pobočka díky změně od té doby každý rok zaznamenává o 25 % větší zisk, spokojenější zaměstnance a příjemnější pracovní prostředí.

Avšak až minulý rok se ke změně odhodlaly i ostatní firmy, ale také například zdravotnická zařízení jako domov důchodců ve městě Svartedalens, ve kterém zdravotní sestry od února chodí do práce jen na šest hodin, ale pobírají stále stejný plat. Domov důchodců inspiroval například další zdravotnické zařízení na severu země – univerzitní nemocnici, jež zavedla změnu na dvou ze svých oddělení. Zařízení ve Svartedalens chce v experimentu pokračovat po celý rok 2016 a zjistit, jestli se jim ztráta na zkrácené době dále vyplatí.

Podle studie vědce z Oxfordské univerzity by zaměstnavatelé ěli zvážit i posunutí pracovní doby o hodinu či o víc. Tedy tak aby lidé začínali pracovat v 10 hodin místo 9 nebo dřívějších hodin. ,,Zaměstnanciby měli začínat v deset hodin dopoledne. Většinou jsou totiž trpí spánkovou deprivací, každý trpí a přitom by nemusel. Nemůžeme měnit náš 24hodinový rytmus.“ řekl vědeckému serveru Science Alert Paul Kelley z Oxfordské univerzity.

Nejdelší pracovní dobu v Evropské unii mají Němci, Irové a Britové, kteří pracují 48 hodin týdně. V české republice je 40 hodinový pracovní týden. Nejkratší pak mají Francouzi s 35 hodinami, podobně jako Belgičané.


Čtěte také: Švédské dráhy zrušily spojení s Dánskem. Kvůli migrantům

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články