Předseda ODS Fiala: ANO může být budoucí spojenec

Fiala: Nic zvláštního proti ANO

Předseda ODS Fiala: ANO může být budoucí spojenec 1
Domov

Jan Kálal

Předseda občanských demokratů Petr Fiala vykročil naproti hnutí ANO vicepremiéra Andreje Babiše. Fiala řekl deníku ECHO24.cz, že ANO je do budoucna spojencem ODS. Musí prý ale místo levicového populismu začít realizovat středopravou politiku. Jako pravici se sociálním cítěném svoje hnutí přitom nedávno charakterizoval Babiš.

„Nemáme nic zvláštního proti ANO. Pokud bude realizovat středopravou politiku, jak teď začal říkat jejich předseda, tak je to samozřejmě do budoucna náš spojenec,“ řekl předseda ODS pro ECHO24.cz. Povolební výrok ostře kontrastuje s tím, jak se občanští demokraté vymezovali vůči ANO v předchozích měsících a týdnech.

„Pokud bude ANO realizovat pravicovou politiku, klidně s nimi budeme spolupracovat.“

Například lídr ODS v Praze Bohuslav Svoboda ještě před týdnem na adresu Babišova hnutí prohlásil: „Nemají žádný program. Další problém je s tím estébáctvím, které tam určitě je.“ Narážel tak na minulost předsedy hnutí Andreje Babiše, který byl evidován jako agent StB Bureš. Právě to byla mantra ODS, ale i TOP 09 především v období loňských sněmovních voleb. Jenže podle verdiktu bratislavského soudu komunistická tajná služba evidovala současného vicepremiéra bez jeho vědomí.

„Nevadí mi tu či onde koalice s ANO. Pro mě je tam klíčová podmínka, abychom dokázali uskutečnit co nejvíc z našeho programu.“

Čtěte také: Jdeme pravým směrem

„Pokud bude ANO realizovat pravicovou politiku, klidně s nimi budeme spolupracovat,“ uvedl nyní Fiala. Přidal i komentář ke koalicím, kde si ODS a ANO podaly ruce na obecní úrovni. Příkladem je třeba Praha 13, kde se starosta David Vodrážka (ODS) domluvil na spolupráci s ANO a ČSSD. Místo, aby například jednal s TOP 09.

„Nevadí mi tu či onde koalice s ANO. Pro mě je tam klíčová podmínka, abychom dokázali uskutečnit co nejvíc z našeho programu. To musí být hledisko, ke kterému směřujeme,“ zmínil předseda ODS a dodal: „Někde je to i úsměvné. Když naši komunální politici uzavírají koalici s hnutím ANO, tak jsou tam třeba lidé, kteří s námi byli v minulém období v koalici se subjektem, který měl jiný název.“ Podle něj existuje jediný zákaz, a to koalic s KSČM.

Čtěte také: ANO je pravicová strana se sociálním cítěním, řekl Babiš

Fiala ale přeci jen vstřícný pohled na Babišovo hnutí nakonec relativizoval. „ANO si zatím nabarvilo svoje předvolební stánky namodro, ale to, co navrhují, jsou většinou levicová opatření. Podívejte se, jak vypadá státní rozpočet a daňová politika,“ prohlásil a dodal: „Naším politickým nepřítelem a soupeřem je levice.“