Dočasným šéfem Českého rozhlasu bude Karel Zýka

Náhrada za Duhana

Dočasným šéfem Českého rozhlasu bude Karel ZýkaAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Echo24

Novým prozatímním šéfem Českého rozhlasu bude ředitel odboru techniky a šéf týmu pro digitalizaci Karel Zýka. Rozhodla o tom Rada ČRo. Ve funkci nahradí odcházejícího Petera Duhana a povede rozhlas po tři měsíce do zvolení řádného generálního ředitele ČRo.

„Mezi mé úkoly bude patřit zejména uzavření letošního hospodaření, budeme také pokračovat v rozjetých projektech ČRo i v digitalizaci rozhlasového vysílání. Klíčovým tématem pak bude sestavení rozpočtu na rok 2016,“ uvedl v tiskovém prohlášení Zýka, který se kvůli zahraniční služební cestě úterního zasedání rady nezúčastnil.

Zýka zdůraznil, že neplánuje žádné významné zásahy do chodu rozhlasu, který je podle něj v dobré kondici. „Mým cílem je, abych ČRo po třech měsících mohl předat ve stejně dobrém a stabilizovaném stavu nově zvolenému generálnímu řediteli,“ sdělil Zýka, který má za sebou například zkušenost z působení v prvním soukromém celoplošném rádiu Alfa nebo televizi Prima, kde šest let řídil síť regionálních televizí.

Předseda rady Michal Stehlík nevyloučil možnost prozatímního šéfa kandidovat i na řádného generálního ředitele. „Rada Českého rozhlasu nemůže svázat prozatímního ředitele s tím, že se bude nebo nebude hlásit. Takovou podmínku jsme nikdy oficiálně nevyslovili, ani nemůžeme vyslovit, ona by nebyla v souladu se zákonem,“ řekl Stehlík. Připomněl ale Zýkovo vyjádření před první volbou, kdy „deklaroval, že se hlásit nechce“. Tomu odpovídá i dnešní Zýkův komentář, v němž uvedl, že s přijetím nominace souhlasil především proto, aby „pomohl Českému rozhlasu překlenout náročné tříměsíční období na přelomu roku“.

Zýka se funkce ujme ve středu 4. listopadu. Podle Stehlíka prioritou pro nejbližší období bude jak rozpočet, tak také stanice ČRo Plus, která byla v pásmu VKV spuštěna na začátku týdne.

Radní do volby na prozatímního generálního ředitele vedle Zýky navrhli rovněž šéfredaktora ČRo Plus a ředitele Centra Nová média Alexandra Píchu. Zýka hned v první volbě získal potřebných šest hlasů. Rada ČRo se pokusila prozatímního ředitele vybrat již na zasedání 21. října. Tehdy radní navrhli tři kandidáty – vedle Zýky také náměstka pro program a vysílání René Zavorala a náměstka pro regionální vysílání Jana Mengera. Ani jeden z nich nezískal potřebný počet hlasů.

Duhan rezignoval zhruba před měsícem ze zdravotních důvodů. Později zmínil rovněž údajný tlak ze strany některých členů Rady ČRo a dozorčí komise. Ve funkci končí dnešním dnem. V poslední době se stále častěji potýkal s kritikou rady, která jej podezřívá z porušení zákona kvůli zaměstnávání syna Andreje Duhana v ČRo. Radní Duhanovi rovněž zkrátili pololetní odměnu z maximálně možných 480 000 korun na 336 000 korun kvůli několika porušením kodexu ve vysílání a nedostatkům v předkládaných materiálech.

Vedle výběru prozatímního šéfa rada již vyhlásila otevřené výběrové řízení na řádného generálního ředitele. Termín pro podání přihlášek stanovila na 9. prosince. Uchazeči musí předložit projekt na období 2016-2021. Do druhého kola postoupí pět kandidátů, kteří absolvují veřejné slyšení. Volba generálního ředitele se uskuteční nejpozději 3. února 2016.

Čtěte také: Duhan: Bývalý náměstek ČRo Koliandr se mě pokusil podplatit

Skončí Duhan v čele rozhlasu? Radní tají vyznění posudků