Lidé močí do vířivek i bazénů. V jednom vědci našli 75 litrů moči
Výzkum kanadských vědců
Představa návštěvníků plaveckých bazénů, kteří si při koupání neváhají ulevit přímo do vody, se mnohým zdá jako něco naprosto nekulturního. Přesto vědci z kanadské Albertské univerzity nenašli mezi třemi desítkami bazénů ani jediný, do kterého by lidé nemočili. Novou metodou se jim podařilo zjistit, že do jednoho bazénu se za tři týdny dostalo 75 litrů moči. Píše o tom britský list The Guardian.
„Naše studie poskytla důkaz, že lidé skutečně močí do veřejných bazénů a vířivek,“ řekla jedna z autorek výzkumu Lindsay Blackstocková. Vědkyně dodala, že jejím cílem je seznámit s výsledky veřejnost a přimět tak návštěvníky bazénů k dodržování odpovídajících hygienických pravidel.
Vědci z Albertské univerzity prověřovali během tří týdnů celkem 31 bazénů ve dvou kanadských městech a výsledky odhalily moč v každém z nich. V bazénu, který je velký jako 1/3 olympijského bazénu, zjistili 75 litrů moči. V dalším bazénu, který je o polovinu menší, našli 30 litrů moči.
Vzhledem k období tří týdnů, během kterých výzkum probíhal, a velikosti bazénů, se ale může zdát takové množství jako nicotné. Vědci se zaměřili také na vířivky, kde byla situace mnohem horší. V jedné hotelové vířivce zjistili třikrát horší koncentraci moči než v tom nejhoršího bazénu.
Jak zjistit přítomnost moči v plaveckém bazénu, není nic jednoduchého, a s varováním o zbarvené vodě, které si vyslechnou zejména děti, většina lidí zkušenost stejně nikdy neměla. Proto kanadští vědci přišli na novou metodu, při které zjišťovali koncentraci umělého sladidla acesulfam draselný. Jde o syntetické sladidlo, které je v EU označováno jako E950. Látka totiž prochází tělem v nezměněné podobě a organismus ji vylučuje právě močením.
Moč samotná je prakticky sterilní, s výjimkou lidí s ledvinovými infekcemi nebo s infekcemi močového traktu. Ale jsou v ní obsažené i látky, které mohou po kontaktu s bazénovou vodou vést k podráždění očí nebo vzniku respiračních problémů.