Na financích nefunguje důležitý registr, podnikatelé trpí

Komplikace má jméno ARES

Na financích nefunguje důležitý registr, podnikatelé trpíNOVÉ 1
Domov
  • Jan Kálal, Filip Nachtmann
Sdílet:

Firmy mají problém ověřit si informace o svých obchodních partnerech v České republice. Může za to dlouhodobá výluka Administrativního registru ekonomických subjektů (ARES), který provozuje ministerstvo financí. Resort Andreje Babiše (ANO) tvrdí, že za komplikace může výměna softwaru na straně ministerstva spravedlnosti. Částečnou nápravu slibuje do pátku, návrat k plnému provozu ale až na konci března.

ARES je informační systém, který umožňuje vyhledávání nad ekonomickými subjekty registrovanými v České republice. Zprostředkovává zobrazení údajů vedených v jednotlivých registrech státní správy, ze kterých čerpá data. Podnikatelé si na něj zvykli a teď jsou rozčarování z toho, že systém pořádně nefunguje.

Ministerstvo financí připouští, že problém existuje. K přímé odpovědnosti za něj se už ale nehlásí.

Problém je s daty, která má ARES přebírat z obchodního rejstříku. „Z technických důvodů se neaktualizují data z obchodního rejstříku, dodavatel systému ARES upravuje importní mechanismus pro příjem dat v nové struktuře XML. Za případné obtíže se omlouváme,“ visí už několik týdnů na úvodní stránce systému.

Podnikatel: Neschopný stát nám ztrpčuje život. Ať zaplatí

„U nových firem z roku 2015 nelze ověřit ani IČ ani DIČ, což je pro případ fakturace (pro plátce DPH) nepřijatelná komplikace a obtíž vzhledem k povinnosti ověřovat správnost DIČ,“ zmínil Martin Bouček, který deník ECHO24.cz na problém upozornil. „Osobně se domnívám, že těm postiženým firmám by měl stát za své pochybení poskytnout nějakou refundaci. Je to čirá neschopnost státu, co nám ztrpčuje život,“ posteskl si.

Ministerstvo financí připouští, že problém existuje. K přímé odpovědnosti za něj se už ale nehlásí. „Stávající situace vznikla v září 2014 v souvislosti s přechodem původního počítačového programu aplikace obchodního rejstříku ISROR na novou aplikaci ISVR, kdy došlo ke změně z relační databáze na hierarchickou,“ uvedl mluvčí resortu Radek Ležatka. Podle něj je nutné uvědomit si, že ARES jenom zpřístupňuje veřejné údaje z obchodního rejstříku.

Ministerstvo: Plná aktualizace bude až na konci března

„Proběhlou změnu nebylo možné prostým způsobem promítnout do XML služeb ARES, protože by byl tento problém přesunut na odběratele ARES. Z tohoto důvodu byl odkaz z ARES dočasně přesměrován přímo na zdrojový registr obchodního rejstříku,“ připojil Ležatka. Nápravu slibuje ve dvou fázích: „K 6. únoru by měla být aktualizována informace o názvech, obchodních jménech a sídle podnikání ekonomických subjektů a k 31. březnu by mělo dojít k úplné aktualizaci ekonomických subjektů.“

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov