Soud před volbami: Zelenka není místopředsedou Severočechů.cz

Nepravomocný rozsudek

Soud před volbami: Zelenka není místopředsedou Severočechů.czNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: logo severocesi.cz
Domov

Echo24

Podnikatel Jiří Zelenka není prvním místopředsedou hnutí Severočeši.cz, jeho zvolení z února 2014 bylo neplatné. Okresní soud v Mostě tak dnes doplnil už pravomocný rozsudek z letošního léta, podle něhož byla celá valná hromada hnutí neplatná. Rozsudek není pravomocný.

Podle soudkyně Radky Kryndlerové šlo o formální doplnění rozsudku z loňského září, který v létě pravomocně potvrdil ústecký krajský soud. Podle tohoto rozsudku byla rozhodnutí valné hromady z února 2014 neplatná, stejně jako veškeré navazující úkony. V písemném vyhotovení původního rozsudku byly kromě konstatování neplatnosti valné hromady jako takové, vyjmenována jednotlivá usnesení, která pozbyla platnost. Zvolení Zelenky místopředsedou soud opomněl napsat. Proto dnes rozsudek doplnil. Zelenka se z jednání soudu omluvil, jeho vyjádření ČTK zjišťuje.

Severočeši.cz se rozštěpili už v roce 2013 na dvě frakce, lidi blízké Zelenkovi a druhou část členů blízkou bývalému předsedovi Františkovi Rybovi a místopředsedkyni Haně Jeníčkové. Zelenkova frakce svolala na začátku roku 2014 valnou hromadu. Ta rozhodla o odvolání Jeníčkové a dalších členů předsednictva, změně stanov i volbě Zelenky. Druhá část hnutí namítala, že valná hromada byla nezákonná. Soud jí dal za pravdu.

Spory uvnitř hnutí vygradovaly minulý týden, když první místopředsedkyně Jeníčková odvolala celou kandidátku Severočechů pro krajské volby a žádala také odvolání senátorky Aleny Dernerové z voleb na Mostecku. Zatímco krajský úřad její žádosti vyhověl, mostecký magistrát ponechal Dernerovou kandidovat a obhajovat mandát senátorky. Zdůvodnil to protichůdnými stanovisky obou prvních místopředsedů.

Zelenkovo křídlo zažalovalo krajský úřad a chce odvolání svých kandidátů zvrátit u soudu. Krajský soud vyzval hnutí, aby odstranilo nedostatky v podání. „Vady již byly odstraněny,“ řekla dnes ČTK mluvčí soudu Marcela Trejbalová.

Druhé křídlo Severočechů nepodalo samostatnou kandidátku, ale jeho lidé jsou na kandidátce hnutí Nový Sever. Severočeši získali v krajských volbách 2012 devět mandátů. V současné době mají osmičlenný klub, jeden zastupitel řady hnutí opustil.

Čtěte také:

Ohrožené volby? Ve středních Čechách se objevily špatně vytištěné lístky

Vyžeňte je všechny z krajů! Otřesou volby stabilitou tradičních parlamentních stran?