‚Mezi uprchlíky jsem ztratila ideály. Ženy neberou vážně‘

Zpověď pro list Die Welt

‚Mezi uprchlíky jsem ztratila ideály. Ženy neberou vážně‘NOVÉ
Lidé na pro-uprchlické demonstraci v centru Hamburku, 14. listopad 2015. REUTERS/Fabian Bimmer Foto: Foto: Reuters
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Slovní obtěžování, pokřikování, a dokonce i výhrůžky. Třicetiletá žena z Hamburku, která se dobrovolně rozhodla stát sociální pracovnicí a pomoci zvládnout uprchlickou krizi, pro německý list Die Welt popsala náročnou práci v migračním centru. Uprchlíci s ní prý nejednají jako se sobě rovnou, někteří pak centrem prošli vícekrát s jinými identifikačními dokumenty. Dle svých slov už nemohla tento tlak snášet a hodlá dát výpověď.

Žena, jejíž jméno redakce Die Welt zná, ale nezveřejnila, si v rozsáhlém článku stěžuje na celou řadu věcí včetně slovního i fyzického obtěžování, výhrůžek i podvádění s udílením azylů. Pomáhat se rozhodla plna ideálů, nyní se dle svých slov ale její ideály střetly se realitou a byly značně pošlapány.

Podle ní byla tato práce přesně tím, co chce dělat, a tak do hamburského centra nastoupila na podzim minulého roku. V článku, který vyšel jak na webu, tak v nedělním vydáním německého deníku, popsala, jak se její nadšení brzy vytratilo až do fáze rozmýšlení odchodu.

Čtěte také: Merkelová pod tlakem CSU: ‚Podstatně snížíme počty běženců‘

V úvodu textu žena uvádí, že nechce paušalizovat. „Mezi uprchlíky je i mnoho takových, kteří jsou velmi přátelští, vděční a kteří se chtějí integrovat. Ale když to mám říci popravdě, z 90 procent byla spolupráce s těmi, s nimiž jsem setkala, spíše nepříjemná a jiná, než jsem si předtím myslela,“ píše se v článku Die Welt.

„Mnoho z nich je extrémně náročných. Přijdou ke mně a chtějí byt a pěkné auto a to nejlepší – i dobrou práci,“ uvedla pro Die Welt mladá Němka. „Když se jim pokouším vysvětlit, že to není možné, začnou být hluční nebo dokonce hodně agresivní.“

Žena popsala, jak s ní většina z mužů, se kterými přišla do styku, nehodlala jednat. Mnoho mužských uprchlíků ji nebralo vážně, ignorovalo ji a požadovalo mluvit s jejími mužskými kolegy. „Pro nás ženy mají často jen opovržlivé pohledy – nebo jen dotěrné. Nahlas zapískají, řeknou si jeden druhému něco v cizí řeči a zasmějí se,“ řekla dobrovolnice Die Weltu.

„Uřízneme ti hlavu,“ řekl prý dokonce jeden z uprchlíků směrem k její kolegyni. Několik Syřanů a Afghánců pak prý vyhrožovalo hladovkou, když jim nepomůže s přemístěním jinam. Kvůli obtěžování začala nosit volnější kalhoty a trička bez výstřihů. 

Poté, co některá německá média přiznala pochybení ohledně informování o sexuálním násilí během silvestrovských oslav, se média snaží nevyhýbat i podobně kritickým hlasům.

Paniku a všeobecnou nesnášenlivost se pokoušejí mírnit zastánci mírumilovného řešení, na jejichž stranu se přidávají i někteří příchozí uprchlíci – po událostech v Kolíně nad Rýnem a jiných městech vytvořili například událost Syřané proti sexismu.

Čtěte také: Na neurčito. Německo prodlouží hraniční kontroly

„Hrozí rozpad EU“. Švédský premiér vyzval země unie k přijímání uprchlíků

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články