1 Zpověď pro list Die Welt

‚Mezi uprchlíky jsem ztratila ideály. Ženy neberou vážně‘

, NOVÉ

Témata: , , ,

Slovní obtěžování, pokřikování, a dokonce i výhrůžky. Třicetiletá žena z Hamburku, která se dobrovolně rozhodla stát sociální pracovnicí a pomoci zvládnout uprchlickou krizi, pro německý list Die Welt popsala náročnou práci v migračním centru. Uprchlíci s ní prý nejednají jako se sobě rovnou, někteří pak centrem prošli vícekrát s jinými identifikačními dokumenty. Dle svých slov už nemohla tento tlak snášet a hodlá dát výpověď.

Žena, jejíž jméno redakce Die Welt zná, ale nezveřejnila, si v rozsáhlém článku stěžuje na celou řadu věcí včetně slovního i fyzického obtěžování, výhrůžek i podvádění s udílením azylů. Pomáhat se rozhodla plna ideálů, nyní se dle svých slov ale její ideály střetly se realitou a byly značně pošlapány.

Podle ní byla tato práce přesně tím, co chce dělat, a tak do hamburského centra nastoupila na podzim minulého roku. V článku, který vyšel jak na webu, tak v nedělním vydáním německého deníku, popsala, jak se její nadšení brzy vytratilo až do fáze rozmýšlení odchodu.

Čtěte také: Merkelová pod tlakem CSU: ‚Podstatně snížíme počty běženců‘

V úvodu textu žena uvádí, že nechce paušalizovat. „Mezi uprchlíky je i mnoho takových, kteří jsou velmi přátelští, vděční a kteří se chtějí integrovat. Ale když to mám říci popravdě, z 90 procent byla spolupráce s těmi, s nimiž jsem setkala, spíše nepříjemná a jiná, než jsem si předtím myslela,“ píše se v článku Die Welt.

„Mnoho z nich je extrémně náročných. Přijdou ke mně a chtějí byt a pěkné auto a to nejlepší – i dobrou práci,“ uvedla pro Die Welt mladá Němka. „Když se jim pokouším vysvětlit, že to není možné, začnou být hluční nebo dokonce hodně agresivní.“

Žena popsala, jak s ní většina z mužů, se kterými přišla do styku, nehodlala jednat. Mnoho mužských uprchlíků ji nebralo vážně, ignorovalo ji a požadovalo mluvit s jejími mužskými kolegy. „Pro nás ženy mají často jen opovržlivé pohledy – nebo jen dotěrné. Nahlas zapískají, řeknou si jeden druhému něco v cizí řeči a zasmějí se,“ řekla dobrovolnice Die Weltu.

„Uřízneme ti hlavu,“ řekl prý dokonce jeden z uprchlíků směrem k její kolegyni. Několik Syřanů a Afghánců pak prý vyhrožovalo hladovkou, když jim nepomůže s přemístěním jinam. Kvůli obtěžování začala nosit volnější kalhoty a trička bez výstřihů. 

Poté, co některá německá média přiznala pochybení ohledně informování o sexuálním násilí během silvestrovských oslav, se média snaží nevyhýbat i podobně kritickým hlasům.

Paniku a všeobecnou nesnášenlivost se pokoušejí mírnit zastánci mírumilovného řešení, na jejichž stranu se přidávají i někteří příchozí uprchlíci – po událostech v Kolíně nad Rýnem a jiných městech vytvořili například událost Syřané proti sexismu.

Čtěte také: Na neurčito. Německo prodlouží hraniční kontroly

„Hrozí rozpad EU“. Švédský premiér vyzval země unie k přijímání uprchlíků

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.