Zlato na minimu. Trhem otřásl pád akcií těžařských firem

Ceny komodit

Zlato na minimu. Trhem otřásl pád akcií těžařských firem 1
Ekonomika
Václav Cílek
Sdílet:

Ceny zlata běžně kolísají v měřítku týdnů o dvě až pět procent, ale komoditní svět znepokojil velice výrazný pokles cen akcií firem, které těží zlato.

Nejvýraznější propad zaznamenala firma Barrick Gold Corporation, jejíž akcie během několika dní snížily svou cenu o čtyři procenta, což odpovídá částce 500 milionů amerických dolarů. Kanadský těžař čelí řadě žalob v souvislosti s otevírkou ložiska Pascua Lama na hranicích Chile a Argentiny.

Technicky i politicky obtížný projekt těžby významného ložiska vysoko v Andách měl stát 1,5 miliardy dolarů, ale již dnes se uvažuje o ceně 8,5 miliardy dolarů. Chilské úřady projekt napadly z hlediska ochrany ledovcových vod.

Celkově jsou ceny akcií firem těžících zlato ve srovnání s ostatními akciemi (podle indexu S&P 500) na nejnižší úrovni od ledna 2008. Mnoho analytiků považuje propad cen zlata a tím pádem i akcií ze iracionální.

Zdá se, že skutečným hybatelem cen není v této chvíli ani stav dolaru, ani klidná či neklidná situace ve světě, ale důvěra správců investičních fondů v to, že akcie jiných firem porostou rychleji.

Asi nejsilnějším signálem je to, že ceny akcií velkých firem se v posledním roce chovají spíš předvídatelně, takže index volatility (tedy cenové stability) je na jedné z nejnižších úrovní za poslední roky. Celková zpráva je v této chvíli spíš dobrá - svět se trochu uklidnil.

Čtěte také: Nikl a měď. Co nám říkají nejisté ceny základních kovů

Čínskou ekonomiku zasáhla železná krize

Sdílet:

Hlavní zprávy