V Rusku chtějí dětem zakázat sociální sítě. Bojí se sebevražd

Zákaz sociálních sítí

V Rusku chtějí dětem zakázat sociální sítě. Bojí se sebevraždNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Echo24

V ruské Státní dumě byl v pondělí předložen návrh zákona, který osobám mladším 14 let zakazuje používat sociální sítě. Poslanci tak chtějí zamezit růstu počtu sebevražd dětí způsobených takzvanými skupinami smrti, které na sociálních sítích šíří návody na ukončení života.

Uživatelé by při registraci museli uvádět osobní údaje. Pokud tak neučiní, hrozila by jim pokuta až 5000 rublů (2200 Kč), uvedla agentura RIA Novosti.

Návrh zákona předložil poslanec Vitalij Milonov, známý jako militantní ochránce mravnosti a navrhovatel zákona o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží. Kvůli svým postojům je znám i v zahraničí. V březnu například brojil proti promítání amerických filmů Kráska a zvíře a Power Rangers: Strážci vesmíru, které podle něj otevřeně propagují homosexualitu.

Úplný zákaz používat sociální sítě by podle zákona platil pro osoby mladší 14 let. Takovým způsobem chtějí autoři bojovat proti rostoucí míře dětských sebevražd, jejíž příčinou jsou podle dětské ombudsmanky Anny Kuzněcovové takzvané skupiny smrti. Ty právě na sociálních sítích šíří návody k ukončení života.

Podle návrhu by se lidé do sociálních sítí mohli registrovat pouze pod údaji uvedenými v osobních dokumentech. Na jednotlivých sítích by navíc bylo možné mít pouze jeden účet. Podle Milonova takové opatření pomůže v boji proti falešným stránkám.

„V současné době si může kdokoliv založit libovolný počet účtů pod svým nebo cizím jménem. Na síti pak může zveřejnit kompromitující údaje a fotografie,“ píše se v návrhu. Při porušení zákonu hrozí pokuta až 300 000 rublů (130 000 Kč) i vlastníkovi sociální sítě, informovala agentura RIA Novosti.

Čtěte také:

Masivní útok na přední weby a sociální sítě po celém světě

Nesmrtelný Putin? Sociální sítě se baví historickými fotkami