Před 15 lety označil George Bush KLDR, Írán a Irák za „osu zla“

připomenutí výročí

Před 15 lety označil George Bush KLDR, Írán a Irák za „osu zla“NOVÉ 1
Svět

Echo24

Před 15 lety, 30. ledna 2002, vystoupil americký prezident George Bush v Kongresu se svojí první zprávou o stavu unie a hned se s ní zapsal do historie. V projevu, ve kterém za svůj hlavní cíl označil porážku terorismu, použil dodnes používaný termín „osa zla“. Označil tak Severní Koreu, Írán a Irák, tedy státy, které se podle něj snaží získat zbraně hromadného ničení.

Bush v projevu uvedl, že přes válku s terorismem, hospodářský útlum a nebezpečí, které hrozí civilizovanému světu, jsou Spojené státy silnější než kdy jindy, a také vyhlásil změnu zahraniční politiky. „Když se zde dnes večer scházíme, je náš národ ve válce, naše ekonomika v útlumu a civilizovaný svět čelí bezprecedentním nebezpečím. Přesto unie nebyla nikdy silnější,“ řekl Bush.

V části věnované potírání terorismu připomněl, že po světě běhají desetitisíce vycvičených zabijáků a nejméně dvanáct států teroristy přechovává. „Jestliže nebudou jednat, bude jednat Amerika,“ prohlásil Bush. Dodal, že teroristé v Afghánistánu připravovali další útoky, protože nalezené materiály ukazují nákresy mimo jiné amerických jaderných elektráren, veřejných vodáren a podrobné nákresy pro výrobu chemických zbraní.

„To, co jsme objevili v Afghánistánu potvrzuje, že válka zdaleka neskončila a spíše teprve začíná,“ zdůraznil americký prezident. O KLDR, Íránu a Iráku řekl: „Tyto tři země byly varovány. Bereme velmi vážně jejich snahu vyvinout mohutné ničivé zbraně. Z toho ale pro nás vyplývá, že všechny možnosti, jak zajistit bezpečnost Spojených států a jejich spojenců, zůstávají na stole“. O 14 měsíců později, 20. března 2003, USA s Británií a Austrálií zahájily útok na Irák, kde po třech týdnech svrhly režim Saddáma Husajna. Zbraně hromadného ničení se nenašly.