BIS: Rusko buduje v Česku novou Kominternu. Agentů má dost

Počet agentů je prý vysoký

BIS: Rusko buduje v Česku novou Kominternu. Agentů má dostAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Rusko buduje nejen v ČR ale v celé Evropě strukturu, která se svým konceptem podobá Kominterně, tedy Komunistické internacionále, kterou Sovětský svaz využíval k oslabení potenciálních nepřátel. Nová internacionála má za cíl prosazovat a chránit ruské ekonomické a politické zájmy na úkor zájmů Česka a potažmo NATO a EU. Vyplývá to ze zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) za loňský rok.

Nová reinkarnace internacionály (NRI) nemá podle BIS stejně přísný, až vojenský, systém organizace a řízení, jako měla Kominterna. To ale neznamená, že by měla menší propagandistický a špionážní potenciál. BIS upozorňuje na volnější aktivistický charakter struktury.

„NRI nemá takový potenciál pro verbování klasické špionážní agentury (agent – řídící důstojník – centrála) jako tomu bylo v případě Kominterny, ale má o to větší potenciál pro získávání iniciativních informátorů,“ píše se ve zprávě.

Volnější charakter NRI nicméně podle BIS plně vyhovuje mentalitě dnešních západních aktivistů, ať již jsou proruští či bojující proti USA, NATO, EU či proti globalizaci, multikulturalismu, liberalismu a kapitalismu.

Na přítomnost ruských špionů v ČR upozorňuje BIS dlouhodobě, množství ruských špionů ale neupřesnila, hovoří nicméně o „vysokém počtu“.

Čtěte také: Čínští špioni pronikají do české politiky, varuje BIS

Ideologicky struktura vychází z Duginovského neo-euroasianismu, který je podle BIS svým způsobem akceptovatelný pro celé evropské politické spektrum od extrémní levice přes populisty až k extrémní pravici.

Kominterna (Komunistická internacionála), zvaná též Třetí internacionála, byla mezinárodní komunistická organizace, založená v Moskvě roku 1919. Roku 1928 měla přes 580 tisíc členů mimo Sovětský svaz. Jejím prvotním cílem byla snaha ochránit Sovětský svaz cestou vývozu revoluce do okolních států, tedy oslabením potenciálních nepřátel vnitřními boji. V rámci internacionály působili úspěšní agenti sovětské špionáže, kteří byli pod krytím akademiků či novinářů.

Podle BIS je dnešní mezinárodní, politické a společenské klima velmi blízké klimatu 30. let 20. století v Evropě, tedy v době tzv. zlaté éry Kominterny.

Ruský zájem o finance z vědeckotechnických grantů

Ruské špiony začala zajímat účast Česka v mezinárodních vědeckotechnických projektech a přístup k penězům z grantů. Používají k tomu české prostředníky, píše také BIS. Ve zprávě také uvedla, že ruská strana usiluje o konkurenční výhodu a o to, aby Česko a Evropská unie její aktivity financovaly.

Aktivity ruských zpravodajských důstojníků a jejich spolupracovníků v ČR jsou podle BIS v přímém rozporu s „kvalifikovanými a zasvěcenými komentáři“ o tom, že v Česku není nic, o co by mohla ruská špionáž stát.

„V kontextu ukrajinské krize ruská moc a její sympatizanti předvedli celou škálu bílé, šedé i černé propagandy. Ruská vlivová opatření a propaganda se držely zejména konceptu osvědčeného již ze sovětských časů: utajování či zakrývání vlastních (ruských/sovětských) akcí a zdůrazňování či démonizace reakcí západních zemí,“ píše se ve zprávě.

Čtěte také: Rusko uneslo estonského důstojníka. Dostal 15 let vězení

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články